Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Witam
W zeszłym roku mamy kolejną zmianę w niwelatorach laserowych Nivelsystemu. Jeszcze niedawno zamienialiśmy modele NL 300 na NL 301 obecnie został wycofany model NL301 a na jego miejsce wprowadzone zostały dwa nowe :
NL 200 mocno okrojony i ekonomiczny model lasera obrotowego, idzie go kupić za 2000 złotych z zestawem ( Pod warunkiem się zadzwoni i poda skąd tą informację się ma - taka nasza ukryta promocja :))

https://domtechniczny24.pl/rotacyjne-niwelatory-laserowe.html
I model mocniejszy NL400. Ta seria wielozadaniowych niwelatorów laserowych Nivel System NL400, NL400G jest już do obejrzenia w naszym salonie :). Najnowsze modele, tak jak pisałem zastępują popularną serię laserów NL301/301G. Są to jeszcze lepsze i dokładniejsze urządzenia pomiarowe (no ale jak to bywa droższe) – sprzęt wyposażone zostały dodatkowo w specjalną gumową {obudowę|osłonę, wiadomo jak upadnie to nic on nie da, ale lepiej leży w dłoni i fajnie , wręcz kosmicznie wygląda:)
Polepszona konstrukcja niwelatora umożliwia szybszą i dokładniejszą pracę, a najnowsza dioda laserowa zapewnia dobrą widoczność. Generalnie im większy i droższy model to dioda emituje mocniejszą i dokładniejszą wiązkę.
Sprzęt oferowany jest również w wersji z czujnikiem cyfrowym (RD600 Digital)

Dalej ten sam model, tylko z zmienioną na panelu i dodanym cyfrowym wyświetlaczem. Oznaczenia to: NL410 (laser czerwony), NL410G (laser zielony). Różnice w laserach czerwonych i zielonych opisałem w artykule: Laser czerwony czy zielony

Jest to najlepsze rozwiązanie dla budowlańca bo widzi wszystko na wyświetlaczu i nie musi się domyślać co jest włączone. Nowe, wszechstronne niwelatory laserowe dają wszechstronne zastosowania: praca może być prowadzona w środku budynku jak i na zewnątrz oczywiście z czujnikiem (zasięg do 500 metrów jeżeli stoi w środku czyli promień 250 metrów). Płaszczyzna laserowa może być odchylana (cyfrowo) w jednym lub w dwóch kierunkach, czyli możemy robić spadki w osi y i x. Laser gwarantuje wysokie dokładności realizowanych prac, nawet na dużych odległościach i w ciężkich warunkach terenowych. No i ma możliwość zdalnej obsługi za pomocą dostarczonego pilota, czyli teoretyczne można pracować samemu. Ale nie radzę bo dogonić złodzieja, który ma przewagę jest trudno:) W związku z tym warto biegać, ja ostatnim razem zrobiłem 10 km w 52 minuty, wiem że to nie powala ale przynajmniej się staram a Ty!!

I następna seria rotacyjnych niwelatorów laserowych z cyfrowym wyznaczaniem różnicy wysokości NL600 DIGITAL marki Nivel System, jest już u nas w sprzedaży! Zastępują one modele NL500.
Serię tworzą standardowo dwa lasery NL600 DIGITAL (z wiązką czerwoną) i NL600G DIGITAL (z wiązką zieloną). Co ciekawe ich IP to  IP56, co oznacza IP możecie przeczytać w artykule Klasa IP.

Lasery skonstruowane zostały na podstawie przetestowanej i efektywnej technologii oferowanej w starszej serii NL500, daje wyższe dokładności pomiarów (±0,8 mm/10 m), może być stosowany na dłuższych odcinkach robót (zasięg 700 m naturalnie z czujnikiem), a szybkość pracy, w tym poziomowania się i reagowanie na drgania terenu - umożliwia na wykorzystanie go do prac drogowych w tym przy kierowaniu maszyn po zamontowaniu czujników LS-10 lub LS110.

Niwelator wyznacza płaszczyznę poziomą, pochyloną, pionową (po obróceniu go o 90°), a także, dzięki pionownikowi ( punkt laserowy), wyznacza pion lub kąty proste. Laser sprzedawany jest z czujnikiem i można wyznaczć okrąg o średnicy do 700 metrów. Ponieważ ma wyświetlacz to na bieżąco zobaczymy wychylenia wiązki i różnice wysokości, a uwierzcie bardzo przyspiesza to robotę. Reasumując jest to profesjonalne, wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzie do realizacji prac wewnątrz pomieszczeń z bardzo dobrze widoczną wiązką lasera, jak i do pracy na otwartych przestrzeniach. Urządzenie jak większość teraz produkowanych urządzeń, jest przyjacielski użytkownikowi, dzięki intuicyjnemu interfejsowi, bez trudności się go ustawia oraz przenosi (poręczne uchwyty) i umożliwia zdalną obsługę za pomocą pilota.
Pozdrawiam. Dziękuje za uwagę i do następnego razu.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Cześć.

Nic nie pozostaje wieczne. Przez długi okres sprzedawaliśmy spraye geodezyjne motipowskie, w bieżącym roku firma zapowiedziała zmianę polityki i przeniosła magazyn główny gdzieś do Niemiec. W efekcie dostawy okazały się nieekonomiczne i rozpoczęlibyśmy szukać nowego dostawcy, udało się trafić na znaną i cenioną przez drogowców firmę Soppec.

Co to jest farba dla geodetów? Albo inaczej nazywana farba do znakowania dróg, jest to farba o małej zawartości lakieru ale nadzwyczaj dużej zawartości pigmentu. W przypadku farb dla geodetów są to kolory pomarańczowe, żółte, czasami niebieskie i wszystkie fluorescencyjne. Muszą być skutecznie widoczne i utrzymywać się na jezdni nie dłużej niż 12 miesięcy, ale nie krócej niż 2-3 miesiące. Bo tyle teoretycznie potrzeba do zrobienia remontu itd.

Oprócz tego konstrukcja farby pozwala na pracę zaworem w dół, a nie tak jak w przypadku zwykłych sprayów zaworem do góry. Powód jest prosty: wyprostowany człowiek znaczy jezdnię lub ziemię a więc kierunek przepływu farby jest pionowy od góry w dół. Do tego sama głowica i ochrona zaworu jest tak wykonana, żeby można go było wrzucić do samochodu, skrzynki czy na pakę i nie uszkodzić zaworu. Jest on po prostu chroniony przez osłonkę w kolorze farby.

Wracając do problemu nowa firma Soppec robi dwa warianty sprayów:
Pierwszy o znacznej zawartości lakieru i tym samym sporej wytrzymałości - około 12 miesięcy na drodze. I o małej zawartości lakieru - utrzymuje się do 3 miesięcy. My te pierwsze, o nazwie FLUO TP. Powód jest banalny kupujący nie wie i nie jest w stanie przewidzieć jak długo będzie musiała ona zostać zauważalna. Lepiej więc zaopatrzyć się w 12 miesięczną droższą i mieć pełne przekonanie, że przy przedłużającym się remoncie nie zniknie z drogi:)
Farby pakowane są po 12 sztuk w kartonie ale oczywiście sprzedajemy je na sztuki. Na razie mamy pomarańczową i żółtą.
Pozdrawiam

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Bardzo fajne rozwiązane do szybkiego pomiaru elementów obrabianych na stołach obrabiarek. Taśma pomiarowa samoprzylepna do szybkiego naklejania na powierzchnie metalowe, aluminiowe i inne. 
Może posłużyć do wymiany zużytego liniału.

Punkt zerowy jest naniesiony nie od samego brzegu, znajduje się w odległości kilku kilkunastu centymetrów od brzegu. Pozwala to na dodatkowe wzmocnienie okolić punktu zerowego, które w praktyce jest najczęściej narażone na uszkodzenia. Taśmę oprócz naklejania można mocować na wkręty lub blachowkręty.
Nadmiar taśmy można odciąć nożycami do blachy.

Liniały naklejane występują w 4 rozmiarach 1 m, 2 m, 3 m i 4 metry. I są wąskie mają jedynie 13 mm.

https://domtechniczny24.pl/linia%C5%82-stalowy-lakierowany-naklejany-3m-tajima.html

 

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Cześć
       W dzisiejszym artykule nie będzie moim celem straszenie Państwa. Lecz przedstawienie jak proste rozwiązanie techniczne, jakim jest detektor gazu czadu, może zapobiec tragedii.
Analizując statystyki straży pożarnej możemy się przekonać, że problem czadu w mieszkaniach, przede wszystkim w sezonie grzewczym jest bardzo poważny. Dane mówią o ofiarach śmiertelnych czadu rzędu 500 osób rocznie. Z cichym zabójcą, jakim jest tlenek węgla można walczyć na kilka sposobów. O przezorności i daleko posuniętej ostrożności nie trzeba pisać, problem w tym, że niekiedy to nie wystarczy. Jeżeli tlenek węgla pojawi się w domu i będzie dochodził do granicznych wartości to pomóc może tylko czujnik czadu.
       Zanim przejdę do omówienia czujników gazu i czadu trochę teorii.
Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezzapachowym, dlatego trudny do wykrycia przez nas. Zgodnie z wieloma badaniami naukowymi szkodliwe działanie czadu jest głównie zależna od:
Stężenia tlenku w wdychanum powietrzu.
Czasu przebywania i aktywności ruchowej w tym środowisku.
Od indywidualnych cech fizjologicznych osoby narażonej.
   Tlenek węgla jest absorbowany do krwi z wdychanego powietrza. Powoduje tworzenie się w organizmie tzw. karboksyhemoglobiny, która osłabia zdolność krwinek do transportu tlenu. To z kolei powoduje niedotlenienie narządów, tkanek i mózgu. Wywołuje to w zależności od stężenia karboksyhemoglobiny w krwi objawy:

  1. Uczucie ucisku i lekkiego bólu głowy, rozszerzenie naczyń krwionośnych (10-20%).
  2. Ból głowy i tętnienie w skroniach (20-30%).
  3. Silny ból głowy, osłabienie, oszołomienie, wrażenie ciemności, nudności, wymioty, zapaść (30-50%)
  4. Zaburzenia pracy serca, przyspieszenie tętna i oddychania, śpiączka przerywana drgawkami (50-60%)

Dalej nie będę pisał, w każdym razie przy stężeniu powyżej 60% może dojść już do nieodwracalnych upośledzeń narządów i śmierci.
      Dla zobrazowania w praktyce stosuje się obrazowe przykłady stężeń i reakcji organizmu. W czujniku czadu CD-50B8 można przeczytać: wdychanie tlenku węgla o stężeniu 200 ppm w ciągu 2-3 godzin powoduje lekki ból głowy, zmęczenie, nudności. Stężenie 12800 ppm w czasie 1-3 minuty powoduje natychmiastową śmierć.

Poniżej bardziej dokładne informacje o objawach zatrucia tlenkiem węgla zależnie od stężenia objętościowego w powietrzu: 

  • 100-200 ppm (0,01% - 0,02%) lekki ból głowy przy ekspozycji przez 2-3 godziny
  • 400 ppm (0,04%) silny ból głowy zaczynający się ok. 1 godzinę po wdychaniu tego stężenia;
  • 800 ppm (0,08%) zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 minutach wdychania; po dwóch godzinach trwała śpiączka;
  • 1 600 ppm (0,16%) silny ból głowy, wymioty, konwulsje po 20 minutach; zgon po dwóch godzinach
  • 3 200 ppm (0,32%) intensywny ból głowy i wymioty po 5-10 minutach; zgon po 30 minutach;
  • 6 400 ppm (0,64%) ból głowy i wymioty po 1-2 minutach; zgon w niecałe 20 minut;
  • 12 800 ppm (1.28%) utrata przytomności po 2-3 wdechach; śmierć po 3 minutach.

Uf trochę się spociłem.

czujnik czadu wieluń


      Czujniki czadu śledzą obecność w powietrzu tlenku węgla. Pracuje on w oparciu o technologię półprzewodnikową, tzn. znajdujący się w urządzeniu detektor reaguje na zawarty w powietrzu czad i uruchamia alarm.
Nawet nieduże stężenie CO około kilku setnych procent 0,006% utrzymujące się przez dłuższy czas spowoduje uruchomienie alarmu dźwiękowego i zapalenie diody sygnalizacyjnej.
Wykrywacz czadu np.: mini CD-50B8 warto zamontować w łazienkach, kuchniach, korytarzach sąsiadujących z potencjalnymi źródłami zagrożenia. Należą do nich: gazowe podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania, kominki opalane drewnem i gazem, przenośne grzejniki gazowe i piecyki opalane paliwami ciekłymi, piece kaflowe, i oczywiście kotłownie węglowe, lub opalane drewnem.
      Tlenek węgla czyli popularnie zwany czadem jest gazem o niższej gęstości od powietrza, lecz powstaje prawie zawsze, jako mieszanka z ciężkim dwutlenkiem węgla, przez co unosi się tuż nad podłogą. Z tego powodu czujni montuje się zawsze na wysokości ok. 50 cm nad podłogą. Chyba, że korzystamy z czujnika gazu i czadu np. CGD 31A2| to wtedy na wysokości 150cm.
      Decydując się na czujnik czadu zwróć trzeba uwagę na to, czy posiada certyfikat potwierdzający wykonanie testów. Czy jest zasilany na baterię czy z sieci. Oba wyjścia mają zalety i wady. Urządzenia bateryjne sprawdzą się w sytuacji zaniku napięcia, lecz wymagają stałej kontroli baterii. I tu uwaga jak większość urządzeń elektronicznych mogą źle pracować przy słabych bateriach (chyba, że mają automatyczny system informowania o stanie baterii). Natomiast zasilane sieciowo przestaną działać, jeżeli braknie prądu, to oczywiste. Ze względu na te wady i zalety obu czujników nigdy nie dają nam 100% pewności wykrycia czadu a jedynie w dużej mierze podniosą prawdopodobieństwo jego wykrycia. Warto, więc co jakiś czas testować urządzenie i dokonywać okresowych przeglądów.
      Czad w większości wypadków zabija w mieszkaniach, w których nie ma właściwej wentylacji, przewody wentylacyjne są niedrożne lub zaklejone, aby było cieplej!!!, kominy zatkane, a plastikowe szczelne okna nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Temat tych okien i super szczelnych domów opisywałem w artykule wentylacja między pokojami.
Kolejne zagrożenie stanowią gazy wybuchowe lub ich mieszaniny: metan, propan i butan. Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza i gromadzi się w wyższych częściach pomieszczeń. Natomiast propan i butan jest cięższy, przez co gromadzi się w dolnych partiach pomieszczeń. Gazy te połączone z powietrzem tworzą palną mieszaninę.


      Detektor gazu wyposażony jest w zaawansowany technologicznie czujnik półprzewodnikowy i elektroniczny układ sterujący, który kontroluje obecność gazu w powietrzu. Jeśli instalacja bądź urządzenia są nieszczelne i dochodzi do wycieku, instrument przy 10-procentowym stężeniu gazu LEL (dolna granica wybuchalności) włącza alarm. Przykładowe wartości dolnych granic wybuchowości gazów LEL Metan 5%, Propan 2,10%, Butan 1,80%.
Detektory gazu montuje się w kuchniach i łazienkach wyposażonych w kuchenki lub gazowe podgrzewacze wody. Warto również montować czujniki w domowych kotłowniach opalanych gazem oraz garażach, w których znajdują się samochody zasilane LPG lub CNG. Czujnik montuje się na ścianie, na wysokości ok. 150 cm nad podłogą.
Przy zakupie czujników warto wpierw zapoznać się z instrukcją obsługi i poczytać o zasadach działania i sposobach instalacji.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Witam, dzisiaj chciałem opisać nietypowe urządzenie pomiarowe.
         W dniu wczorajszym miałem okazję zobaczyć na żywo i zapoznać się z możliwościami niwelatora liniowego. Prawdą jest, że wiele nowych i starych a modernizowanych obecnie lini wodociągowych i kanalizacyjnych w całej Polsce, jest realizowane z pomocą niwelatorów rurowych min. Topcon TP-L4A. W praktyce możemy się spotkać z wieloma określeniami np.. laser liniowy, laser rurowy, niwelator liniowy czy niwelator rurowy. Generalnie chodzi o to samo narzędzie występujące zawsze w postaci okrągłego walca z nóżkami, emitujące jedną wiązkę lasera czerwonego lub zielonego.


           Niwelatory te są niezwykle precyzyjne, byłem w szoku, kiedy na wyświetlaczu TP-L4B zobaczyłem trzy miejsca po przecinku. Lasery liniowe wyznaczają automatycznie kierunek i spadek góra i dół i umożliwiają bardzo szybszą realizację prac przy zachowaniu wysokiej dokładności, co przekłada się na widoczne podniesienie wydajności pracy ekipy. Zyskują na tym wykonawca jak również mieszkańcy w okolicy budowy, dla których wszelkie prace remontowe są zawsze zmartwieniem.


       Kolejną sprawą jest wodoszczelność i pyłoszczelność lasera rurowego Topcon TP. Klasa  IP X7 informuje, że laser jest w 100% odporny na kurz i pył - pierwsza cyfra, druga cyfra - to odporność na chwilowe zanurzenie na głębokości od 15-100cm w czasie nie dłuższym niż 30 min. Czyli jak zaleje studzienkę z niwelatorem to można bez pośpiechu wejść, wyciągnąć niwelator i dalej nim pracować. Jak się pobrudzi błotem to pod kran umyć i można dalej pracować.


         Wracając do pracy na rurach i kanalizacji, praca ta staje się prostsza i niebywale dokładniejsza. Szybkość i precyzja pomiarów sprawia,że robota przyspiesza dostrzegalnie, to opinia firm, które poprzednio stosowały niwelatory obrotowe lub optyczne. Zamiast 2-3 osób wystarcza jedna do nastawienia i czuwania bo laser nie jest tani, trzeba mieć na niego oko. Odpadają również niezwykle kosztowne poprawki. Panel podczas regulowania parametrów jest podświetlony, więc można bez problemu nastawiać parametry w ciemnych studzienkach.
         Praca sprzętem jest niezwykle prosta, wręcz banalna. Na szkoleniu po krótkiej prezentacji naszą reakcją było stwierdzenie „ i to już wszystko?”. Tak wystarczy, że na jednym końcu rury dokładnie w jej środku ustawi się laser rurowy TP-L4B. Jeżeli średnica rury jest większa niż średnica niwelatora, używa się specjalne nóżki, które po wkręceniu w korpus instrumentu pozycjonują go bezbłędnie w średnicy rury. Nóżki te mają oznaczenia średnic. W drugi koniec rury wstawia się tarczkę celowniczą. Tarczka jest nastawna z skalą zależnie od zastosowanych nóżek – czyli średnicy rury. W jej centralny punkt pada wiązka lasera. Lasery rurowe są w dwóch wersjach bez model TP-L4B i z autodopasowaniem – model droższy TP-L4A (tarczka ma po bokach dwie aluminiowe belki ułatwiające automatyczne dopasowanie). Na pilocie wciskamy przycisk i po parunastu sekundach punkt lasera jest w środku tarczki. Teraz wystarczy, aby ekipa układająca rury ustawiła wysokość rury tak, by plamka lasera trafiła w środek celu. W praktyce można ustawiać laser również na rurze, ale wtedy jest ryzyko, że może nam się przemieścić lub ześlizgnąć i upaść – trzeba uważać.
         Jeszcze parę parametrów: zasięg skuteczny to około 150 metrów, czyli starczy w zupełności w praktyce wstawiamy do kolejnej studzienki i dalej układamy rury. Czułość to 2,4 mm na 50 metrach, no i 5 lat gwarancji.
To tyle pozdrawiam Rafał