Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dotarł do nas wkrętarka udarowa GDR 14,4 LI MF z akumulatorem 14,4. Poniżej umeszczam instrukcję obsługi klucza z pominięciem całej masy informacji BHP, zgodności, itd.

Rodzaj pracy wkręcanie z udarem
Uchwyt montażu końcówek 1 wraz z końcówką roboczą napę-dzany jest silnikiem elektrycznym przez przekładnię i mechanizm
udarowy.

        Proces pracy dzieli się na dwie fazy:
Wkręcanie i dokręcanie (mechanizm udarowy w akcji).
Uruchomienie mechanizmu udarowego wywoływane jestutknięciem śruby, stanowiącym obciążenie dla silnika. Mechanizmudarowy zamienia w ten sposób siłę silnika w równomierne
udary obrotowe. Przy wykręcaniu śrub proces ten przebiega w odwrotnej kolejności.


Uruchamianie
Włożenie akumulatora
 Stosować należy wyłącznie oryginalne akumulatory litowo-jonowe firmy Bosch o napięciu podanym na tabliczce znamionowej elektronarzędzia. Zastosowanie akumulatorów innego typu może spowodować obrażenia oraz grozi pożarem.
Ustawić przełącznik zmiany kierunku obrotów 9 w pozycji środkowej, aby zabezpieczyć elektronarzędzie przed niezamierzonym włączeniem.
Wsunąć naładowany akumulator 7 od przodu do podstawy elektronarzędzia, aż do jego zaryglowania w podstawie.
Ustawianie kierunku obrotów (zob. rys. B)
Przełącznikiem obrotów 9 można zmienić kierunek obrotów elektronarzędzia. Przy wciśniętym włączniku/wyłączniku 10 jest to jednak niemożliwe.
Obroty w prawo: Do wkręcania śrub, dokręcania nakrętek i wiercenia przełącznik kierunku obrotów 9 należy przesunąć aż do oporu w lewo.
Obroty w lewo: Do zwalniania lub wykręcania śrub, nakrętek i wierteł przełącznik zmiany kierunku obrotów 9 należy przesunąć aż do oporu w prawo.
Ustawianie rodzaju pracy (zob. rys. C)
Za pomocą przełącznika „wiercenie/wkręcanie“ 4 można wybrać tryb pracy elektronarzędzia.

Wskazówka: Zmiany trybu pracy dokonywać tylko wtedy, gdy elektronarzędzie jest wyłączone! W innym wypadku elektronarzędzie może ulec uszkodzeniu.
Aby zmienić tryb pracy, należy ustawić przełącznik „wiercenie/wkręcanie“ 4 w pożądanej pozycji.
Jeżeli przełącznik „wiercenie/wkręcanie“ 4 nie daje się przesunąćdo końca, należy lekko nacisnąć włącznik/wyłącznik
10, zwolnić go, a następnie przesunąć przełącznik „wiercenie/wkręcanie“ 4 na pożądaną pozycję.
 Przełącznik „wiercenie/wkręcanie“ 4 należy zawszeprzesuwać do oporu. Praca, przy przełączniku „wiercenie/wkręcanie“
4, który nie został przesunięty do końca,może prowadzić do uszkodzenia elektronarzędzia.
Włączanie/wyłączanie

Obrazek z młotkiem -Pozycja do wkręcania z udarem
Jedynka - Pozycja do powolnego wiercenia w drewnie,metalu, ceramice i tworzywie sztucznym
Dwójka - Pozycja do szybkiego wiercenia w drewnie,metalu, ceramice i tworzywie sztucznym


W celu włączenia elektronarzędzia nacisnąć włącznik/wy-łącznik 10 i przytrzymać w tej pozycji.
Lampka 3 świeci się przy całkowicie lub do połowy wciśnię-tym włączniku/wyłączniku 10 i umożliwia oświetlenie zakresu roboczego w przypadku niekorzystnych warunków oświetleniowych.
Aby wyłączyć elektronarzędzie, należy zwolnić włącznik/wy-łącznik 10.
Aby zaoszczędzić energię elektryczną, elektronarzędzie nale-ży włączać tylko wówczas, gdy jest ono używane.
Ustawianie prędkości obrotowej
Prędkość obrotowa włączonego elektronarzędzia może byćregulowana bezstopniowo, w zależności od siły nacisku nawłącznik/wyłącznik 10.
Lekki nacisk na włącznik/wyłącznik 10 oznacza niską prędkośćobrotową. Wraz ze zwiększającym się naciskiem prędkośćobrotowa rośnie.

I jeszcze wskazówki dotyczące pracy

 Nie należy przykładać włączonego elektronarzędzia do nakrętki/śruby. Obracające się narzędzia robocze mogą ześlizgnąć się z nakrętki lub z łba śruby.
 Podczas wiercenia nie należy zbyt mocno przyciskać elektronarzędzia do obrabianego materiału. Zbyt silny nacisk może uszkodzić czubek wiertła, zmniejszyć wydajność wiercenia i skrócić żywotność elektronarzędzia.
Moment obrotowy uzależniony jest od czasu trwania udaru.
Maksymalnie osiągnięty moment obrotowy wynika ze wszystkich osiągniętych przez ruchy udarowe pojedynczych momentów obrotowych. Maksymalny moment obrotowy może zostać osiągnięty po udarze trwającym 6–10 sekund. Po tym czasie moment dokręcania podwyższa się już tylko minimalnie.

Czas trwania udaru należy ustalić oddzielnie dla każdego wymaganego momentu obrotowego dokręcania. Rzeczywiście osiągnięty moment obrotowy dokręcania należy stale kontrolować za pomocą klucza dynamometrycznego.
Połączenia śrubowe twarde, sprężynujące lub miękkie Momenty obrotowe osiągnięte w jednym cyklu udarów i pomierzone podczas próbnego wkręcania należy nanieść do diagramu – w efekcie otrzyma się krzywą przebiegu momentu obrotowego. Wysokość krzywej odpowiada maksymalnemu momentowi obrotowemu, a jej nachylenie odpowiada czasowi, w jakim zostanie on osiągnięty.
Przebieg momentu obrotowego zależny jest od następują- cych czynników:
– Wytrzymałość śrub/nakrętek
– Rodzaj podłoża (podkładka, sprężyna talerzowa, uszczelka)
– Wytrzymałość materiału przeznaczonego do ześrubowania
– Ilość/rodzaj smaru na połączeniu śrubowym
Zgodnie z powyższym rozróżnić można następujące rodzaje połączeń:
– Osadzenie twarde ma miejsce w przypadku łączenia metalu z metalem przy użyciu podkładek. Po stosunkowo krótkim czasie udaru osiągany jest maksymalny moment obrotowy (stromy przebieg krzywej charakterystycznej).
Zbyt długi czas udaru szkodzi tylko maszynie.
– Osadzenie sprężynujące ma miejsce, gdy łączony jest metal z metalem, jednak przy użyciu podkładek sprężystych, sprężyn talerzowych, rozpórek lub śrub/nakrętek z gniazdem stożkowym, a także przy zastosowaniu przedłu- żek.
– Osadzenie miękkie ma miejsce w przypadku łączenia np. metalu z drewnem lub w przypadku podłożenia podkładki ołowiowej lub z włókniny.
W przypadku połączeń sprężynowych lub miękkich, maksymalny moment obrotowy dokręcania jest mniejszy niż w przypadku połączeń twardych. Konieczny jest też zdecydowanie dłuższy czas udaru.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Szlifierka akumulatorowa GWS 18-125 VLi:

Dane techniczne

Napięcie 18 V
Prędkość obrotowa to 10 000 obr/min
Średnica tarczy 115 mm.
Gwint wrzeciona M14
Maksymalna głębokość cięcia to 30 mm
Wyposażenie podstawowe

2 akumulatory Li-Ion 4,0 AH
Szybka ładowarka AL 1860 (2 607 225 321)
Osłona (1 619 P02 834)
Rękojeść dodatkowa (2 602 025 171)
Wkład do L-BOXX (2 608 438 010)
L-BOXX (2 608 438 692)

 

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam
      Firma Bosch wprowadziła na polski rynek akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDX 18 V-EC z uniwersalnym uchwytem osprzętowym w standardzie 1 i 1 cala. Z zapewnień producenta dowiadujemy się, że klucz udarowy będzie dwa razy bardziej żywotny, niż analogiczne maszyny z silnikami szczotkowymi. System bezszczotkowych silników EC powoduje również, że elektronarzędzie jest znacznie lżejsze i bardziej kompaktowe.

 


       Praca przebiega dwuetapowo, najpierw jest uzyskiwane płynne odkręcanie lub dokręcanie bez obciążenia. Mechanizm udarowy załączy się po utknięciu śruby lub wkręta i będzie dalej realizował pracę z użyciem udaru.
Maszyna jest zasilana z akumulatora o pojemności 4,0 Ah, w zestawie są dwa takie akumulatory. Przykładowo podam, że z jednego może wkręcić około 460 wkrętów 6x65 mm w sośnie. Czyli o 40% więcej niż modele z silnikami szczotkowymi. Układ silnik - przekładnia sprawia, że zakrętarka jest niezwykle wszechstronna i przydaje się do prac w materiałach miękkich - drewno i twardych - stal.
       Klucz udarowy GDX 18 V-EC został tak zaprojektowany, że pracuje bez odrzutu. Ma to odczuwalny wpływ na komfort pracy, przede wszystkim przy dokręcaniu, tzw. twardym z wysokim momentem obrotowym. Bosch w tym modelu wprowadził specjalny system mocowania kluczy na zewnętrzny kwadrat 1/2 cala i wewnętrzny sześciokąt do bitów 1/4 cala. Opatentowany system uznają wszyscy ci, którzy wykonują mieszane prace z użyciem kluczy nasadowych i bitów z mocowaniem 1/4".

 


       Zasadniczym modułem w tym systemie mocowania jest 3 stopniowa regulacja momentu obrotowego Power Control. Jest to niezwykle istotne przy stosowaniu osprzętu 1/2" - 1/4". W przypadku odkręcania i dokręcania z użyciem nasadek 1/2 możemy kożystać z maksymalnego momentu obrotowego 185 Nm. Pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub max. M16. Jednak w przypadku bitów 1/4" taka siła była by zabójcza dla bitów. Dlatego system Power Control pozwala bezpiecznie dostosować moment obrotowy do naszych potrzeb. Należałoby zapoznać się z tabelką poglądowych wytrzymałości śrub zależnie od przekroju i klasy śruby, czasu dokręcania i typu połączenia: twarde, sprężyste czy miękkie.
       Klucz GDX ma długość 158 mm i z akumulatorem 4,0 Ah waży 1,7 kg. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na komfortową pracę w miejscach niedostępnych i na wysokości. Każdy, kto pracował wkrętarką nad głową i wkręcał lub odkręcał kilkaset śrub lub wkrętów będzie wiedział, o czym piszę.
       Pomagają w tym również trzy diody umieszczone w obudowie przekładni i w razie potrzeby zapewniające dobre oświetlenie miejsca pracy.

 


Sprzętjest zasilany przez akumulator litowo-jonowy 18 V. Można go doładowywać w każdej chwili. I tak jak wszystkie akumulatory Litowo jonowe najlepiej przechowywać w pełni naładowane. Akumulatory posiadają system ECP, który ochrania je przed całkowitym rozładowaniem i nieodwracalnym ich uszkodzeniem.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Witam
Nowe uniwersalne tarcze pilarskie Bosch Multimaterial wyróżniają się nadzwyczaj długą żywotnością i czystym cięciem: aluminium, płyt laminowanych, płyt wiórowych, płyt epoxydowych, drewnie twardym i miękkim.
Właściwości te są zasługą wyjątkowej technologii wyrabiania i lutowania zębów. Technologie MicroteQ, która gwarantuje bardzo solidne i trwałe scalenie zębów z korpusem tarczy. Dzięki wyjątkowej geometrii HLTCG zęby są głębiej osadzone w korpusie i bardziej odporne na złamanie. Węgliki trapezowe wyglądają tak, że za zębem płaskim jest umieszczony nieco wyższy ząb trapezowy.Ząb trapezowy nacina tworzywo nieco węziej niż ostateczna szczelina, co zapobiega uszkodzeniu zęba przy cięciu trudnych materiałów. Użytkownicy profesjonalni, mogą wykonywać pracę jedną tarczą pilarską dłużej i z znaczną precyzją – bez konieczności częstej wymiany tarczy pilarskiej.

 

tarcza-do-drewna-bosch

 

Innowacyjne tarcze pilarskie przeznaczone są do cięcia wszelkich najpopularniejszych materiałów z aluminium, miedzi, mosiądzu, twardych laminatów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, płyt epoksydowych. To wszystko za sprawą ujemnemu kątowi nachylenia zębów, który wynosi -5 stopni. Stabilnie węgliki o zmiennej geometrii gwarantują doskonałe efekty cięcia przy zachowaniu długiej żywotności tarczy. Tarcze pilarskie Bosch MultiMaterial dostępne są w wersjach o różnej średnicy zewnętrznej, z różną liczbą zębów, a niektóre z dodatkowymi otworami pod zabierak tarcz dociskowych. Przeznaczone są do: pilarek stacjonarnych, pilarek ręcznych skala średnic od 130-240mm oraz do ukośnic do cięcia drewna - średnice 210, 216, 260, 305, 350, 400.


Na tarczach jest specjalna powłoka cleanteQ, która minimalizuje tarcie, dzięki czemu tarcza nie grzeje się w trakcie pracy. Co więcej, warstwa chroni tarczę przed korozją. Wycinane laserem szczeliny dylatacyjne zapewniają wysoką trwałość tarczy oraz łatwiejszą i cichszą robotę przy niskim poziomie drgań.