polerowanie dremelKońcówki polerskie Dremel

 

Wspomniany asortyment Dremela służy do wykańczania i czy też satynowania nawierzchni. Jest to końcowy cykl obróbki powierzchni, zwany w technice wykańczającym. W zależności od potrzeb, mają klienci do wyboru: końcówki polerskie elastyczne, filce polerskie i różnego rodzaju szczotki do czyszczenia.

 

     Pierwszy asortyment to gumowe elastyczne końcówki polerskie. Doskonałe do polerowania wstępnego. Niebieskie końcówki są przeznaczone do obróbki końcowej mosiądzu i brązu, stali ulepszonej, w tym nierdzewki, złota i srebra. Opcjonalnie szkła, granitu i wyrobów z kryształu oraz większości kamieni stosowanych w jubilerstwie lub domowej produkcji biżuterii. Usuwają doskonale wszelakie zadziory, grady i polerują rysy. Dlatego że są elastyczne nie pękają i nie kruszą się. Należy tylko pamiętać, żeby na niskich czy wysokich obrotach nie czyścić za często ostrych krawędzi, bo guma może sie szybko zużyć.


     Następna ciekawa grupa to filc polerski. Tradycyjny naturalny filc wytworzony z wełny łowiecek na hali o średniej gęstości. Idealny do polerowania prawie wszystkich rodzajów metali w tym złota i wszystkich materiałów ceramicznych. Nadaje się dodatkowo do polerowania twardych gatunków drzewa i tworzyw sztucznych, ale bez pasty polerskiej. Końcówki filcowe plus pasta polerska i możemy z brzydkiej nawierzchni sprawić piękne lustro.


     Kolejna grupa to szczotki polerskie Dremel. Nie są one precyzyjnie osprzętem do polerowania, raczej do przygotowania powierzchni pod wygładzanie. Lub jak w przypadku szczotek szczecinowych można nimi nadawać połysk stosując pastę polerską. Szczotki potrafią jednak wygładzić powierzchnię, ale nie jest to obróbka ścierna, raczej docieranie, gradowanie ostrych krawędzi, ścieranie rdzy i pozostałości farby lub innych zanieczyszczeń. Do srebra i złota nadają się szczotki mosiężne. Nie rysują one powierzchni, bo są miękkie. Odrębna grupa to szczotki z inoxu. Albowiem w swoim składzie nie zawierają siarki to nie przynoszą wtórnej korozji. Jest jeszcze inne wykorzystanie szczotek, o którym nadzwyczaj mało się pisze. Jest to fakturowanie drewna, lub jak kto woli postarzanie. Operacje przeprowadza się wzdłuż słojów drewna. Rezultat jest nader intrygujący warto spróbować.


dremel dla majsterkowiczów i profesjonalistówPodstawowe produkty Dremel, które rozsławiły tą markę.

Pierwszy, najmocniejszy i w najwyższym stopniu rozbudowany typ miniszlifierki Dremel 4000. Innowacją jest przełącznik zmiany płynnych obrotów, z elektroniką pozwalającą na optymalną moc nawet przy małych obrotach. Bezpieczny silnik o dużej sprawności zapewni wykorzystanie większych tarcz, do cięcia i do szlifowania.

Najbardziej niezawodny model mini szlifierki Dremel 3000. Dopracowany wyłącznik obrotów efektywny silnik o mocy 130 W, wiele sprzedanych sztuk. Jest co prawda słabszy od typu 4000, ale jeżeli potrzeba coś naprawdę niezawodnego to trzeba wybrać Dremel 3000. Tak jak do każdego modelu Dremela, pasują do niego wszelkie przystawki i osprzęt. Takim dremelem zrobiłem w domu wiele, mini napraw min. jak miałem fazę na zioła to przerobiłem młynek do ziół - https://domtechnika24.pl/index.php/2024/02/26/mlynek-do-mielenia-ziaren-z-otworami/ 

Te otwory widoczne na zdjęciu z linka to fazowałem Dremelem, i ostra korygowałem ścierniczką ceramiczną - https://domtechniczny24.pl/osprz%C4%99t-do-szlifowania-dremel.html założoną na Dremela. 

Jeden z najstarszych modeli Dremel 200. Od tego się wszystko zaczęło. Model 200, został na jakiś czas wycofany, ale prawdopodobnie cieszył się tak znacznym uznaniem że firma postanowiła wprowadzić go na nowo. Niezależnie od tego ma perspektywę współzawodniczyć z tanimi mini szlifierkami. Wyposażony w silnik 125 W, daję radę w pracach grawerskich i z wałkiem giętkim.


      Najmniejszy z rodziny akumulatorowych szlifierek Dremel 7700. Wyposażony w akumulator niklowo kadmowy o mocy 7,2V. Delikatne, dopracowane narzędzie znajdzie użytek w pracach amatorskich i rzemieślniczych. Służy do grawerowania, czyszczenia i znaczenia z zastosowaniem małych frezów i narzędzi polerskich.

      Miniszlifierka Dremel 8000 to niezwykle wygodne i dopracowane pod każdym calem akumulatorowe elektronarzędzie. Zostało wyposażone bezstopniową regulację prędkości z górnym bardzo wysokim pułapem prędkości 35000 obr/ na minutę. Dzięki użyciu akumulatora z ogniwami litowo jonowymi można nim wykonywać pracę zawsze bez konieczności cyklicznego doładowania. Ponad to akumulator Li można bez ryzyka uszkodzenia doładowywać w dowolnym czasie. Polecany do prac profesjonalnych, amatorskich i wszystkich innych.

 

 

        Kolejna mini szlifierka Dremel 8100. Nieco mniejszy silnik niż model 8000, ale również litowo jonowy, z całą pulą korzyści. Szlifierka trzyma moc przez długi czas mimo braku ładowania, ładowarka pozwala naładować akumulator w niecałą godzinę. Ponad to Dremel 8100 został zaopatrzony w nakrętkę EZ znacznie usprawniającą zakręcanie i odkręcanie narzędzi. I płynną regulację prędkości.

 

 

         Najbardziej rozbudowane narzędzie akumulatorowe Dremel 8200. Silny silnik o dużej sprawności, plus akumulator o znacznej pojemności z zabezpieczeniem elektronicznym, pozwoli na niezwykle wydajną pracę nawet w rękach twardziela. Cięcie znacznych grubości lub frezowanie zgrubne nie będzie już stanowiło problemu. Dremel 8200 posiada w zestawie  jedno godzinną ładowarkę, bardzo fajny przełącznik obrotów i samohamujący silnik.