Cześć, poniżej specyfikacja i zastosowanie złączy kamlok .


Złącza Camlock (nazywane także Kamlok, Kamlock) to system połączeń do szybkiego i łatwego łączenia dwóch przewodów giętkich lub jednego węża z przyłączem do maszyny. Część męska złącza Kamlok jest łączony z elementem żeńskim poprzez przełożenie dźwigni. I co najważniejsze przewód nie jest skręcany!



Złączki Kamlock znajdują obszerne zastosowanie w budownictwie , przemyśle metalurgicznym, spożywczym, górnictwie, w instalacjach zaopatrujących w paliwo, w podłączeniach zbiorników itp.
Złącza Camlock można podłączać do węży, rur, zbiorników, przewodów, którymi przekazuje się parę, proszki i płyny typu: śrut, granulat, woda chłodnicza, produkty żywnościowe, farmaceutyczne, paliwa, barwniki, substancje chemiczne, kleje, kosmetyki, itp. Camlock jest to najbardziej znany rodzaj złączy przemysłowych, szczególnie jeżeli chodzi o przemysł paliwowy i chemiczny.

Uszczelnienia w złączach Kamlok:
Typowe uszczelnienia złączy Camlok metalowych i polipropylenowych to NBR. W zależności od tego, do jakiego zastosowania chcemy złączy Kamlok dobieramy materiał złączy oraz uszczelnienie. Oferujemy szeroki zakres uszczelek (NBR, EPDM, Viton, Teflon itp.)

 
Temperatura medium:      max 100°C
Ciśnienie pracy:      Max. 17 bar
Max. 10 bar przy 2 1”, max 8 bar przy 3”, max 7 bar przy 4”
Medium:      Powietrze, Woda, Olej, Próżnia
Uszczelnienia:      NBR (odporne na olej i benzynę)
Materiał:     aluminium, stal szlachetna


Aluminiowe złącza Camlock



Złączki wytworzone zostały z aluminium ze specjalnym przeznaczeniem dla sektorów takich jak: spożywczy, górniczy czy branża budowlana. Złącza w szybki i prosty sposób umożliwiają przyłączyć wąż do przyłącza maszynowego bądź złączyć dwa węże giętkie. W ofercie znajdują się Kamloki ze złączem do: węża, z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym, z zaślepką, a także wtyki do złączy: z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym, ze złączem do węża oraz zaślepki. Posiadamy złącza w rozmiarach od 1/2" do 8”.

Złącza Cammlok ze stali nierdzewnej

https://domtechniczny24.pl/z%C5%82%C4%85cza-typu-camlock-nierdzewne.html

Złączki wykonane ze stali nierdzewnej (szlachetnej) AISI 316/1.4401, dostępne są w rozmiarach od 1/2 do 6”. Oferujemy złączki do węży, z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym, z zaślepką oraz wtyki z łączem zewnętrznym, wewnętrznym, do węża, a także zaślepki.

Polipropylenowe złącza Camlock

Złączki wytworzone zostały z polipropylenu – czyli organicznego związku chemicznego, przez są bardzo wytrzymałe, lekkie i znajdą zastosowanie w różnych branżach. Dostępne są rozmiary złączy od 1/2 do 4”. W ofercie znajdują się Kamloki ze złączem do: węża, z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym, z zaślepką, a także wtyki do złączy: z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym, ze złączem do węża oraz zaślepki.

Mosiężne złącza Camlock

Złączki wykonane z mosiądzu z maksymalnym ciśnieniem pracy 17 bar, dostępne w rozmiarach od 1/2 do 6”. Podobnie jak w innych złączkach dostępne są Kamloki ze złączem do węży, z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym, z zaślepką oraz wtyki z łączem zewnętrznym, wewnętrznym, do węża, a także zaślepki.

Złączka Camlock z zabezpieczeniem

Złącza Kamlock wykonane zostały ze stali nierdzewnej AISI 316/1.440. Ich maksymalne ciśnienie pracy to 17 bar, a dostępne są w rozmiarach od 3/4 do 4”. Oferujemy złączki z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym oraz z zaślepką i zabezpieczeniem.
Ofertę złączek dopełniają akcesoria, w których znajdują się uszczelki: NBR, EPDM, FKM (Viton), a także łańcuch do złączek.

Artykuł  niekompletny w opracowaniu.


Witam, poniżej podstawowe informacje o zawory sterujące kierunkiem przepływu sprężonego powietrza i o pozycjonerach kontraktonowych.

Od siebie dodam, że wszystkie zawory mają oprócz swojej ściśle określonej funkcji również parametry ukryte. A mianowicie żywotność i ilość cykli na minutę. Im tańsze uszczelnienia tym wiadomo zawory szybciej się zużyją, im lżejszy korpus tym szybciej będą się grzały - szczególnie przy intensywnej pracy ( duża ilośc cykli na minutę) , no i żywotność też spadnie. 


1.Informacje podstawowe

Zawory sterujące kierunkiem przepływu czynnika roboczego dzielą się na następujące podgrupy:


Zawory rozdzielające - https://domtechniczny24.pl/elektrozawory4.html
Zawory zwrotne - https://domtechniczny24.pl/zawory-zwrotne.html
Zawory szybkiego spustu
Zawory logiczne
Zawory odcinające - https://domtechniczny24.pl/elektrozawory-serii-21wa.html


1.1Zawory rozdzielające

Zawory pneumatyczna rozdzielające (rozdzielacze) są grupą elementów pneumatyki których zadaniem jest sterowanie kierunkiem przepływu czynnika roboczego w pneumatycznych układach napędowych i sterujących poprzez łączenie lub przełączanie dróg przepływu. Zmiana kierunku przepływu odbywa się w zależności od konstrukcji zaworu rozdzielającego suwakiem, płytką rozdzielającą (dla zaworów mechanicznych) lub za pomocą grzybka.

W układach sterowania pneumatycznego są wykorzystywane do realizacji przemieszczeń elementów wykonawczych (siłowników pneumatycznych o ruchu liniowym bądź wahadłowym i obrotowym), zatrzymywania siłownika w określonym położeniu, realizowania funkcji sterujących, regulacyjnych i logicznych. Przykładowy schemat sterowania siłownikami pneumatycznymi zamieszczono poniżej.


Przykładowy układ sterowania siłownikami dwustronnego i jednostronnego działania z wykorzystaniem zaworów 5/2 i 3/2

Symbole graficzne zaworów rozdzielających

Zawory rozdzielające na rysunkach technicznych oraz w dokumentacji konstrukcyjnej przedstawiane są w formie symboli graficznych zgodnie z normą PN-EN ISO 3952-1:1998. Symbole graficzne zawierają informacje o ilości dróg, ilości położeń zaworu, sposobu i odmiany sterowania, oznaczenia dróg przepływu Producenci na tabliczkach znamionowych wyrobów również umieszczają symbole graficzne w celu ich identyfikacji.

Symbole graficzne występują w postaci pełnej oraz uproszczonej. Jedna i druga forma pozwala na identyfikację zaworu rozdzielającego przy czym forma dokładna pozwala w niektórych przypadkach lepiej określić własności funkcjonalne zaworu rozdzielającego.


SYMBOL UPROSZCZONY


Symbol uproszczony zaworu rozdzielającego 5/2 sterowanego elektromagnetycznie w sposób pośredni

 Pełne i dokładne rozrysowanie symbolu uproszczonego dla zaworu rozdzielającego 5/2 sterowanego elektromagnetycznie w sposób pośredni.

Poniżej przedstawiono zasady tworzenia symbolu graficznego dla typowych zaworów rozdzielających

Oznaczenia na rysunkach:

Oznaczenia opisów literowych znajdujących się na symbolach powyżej:

0 – położenie początkowe
a, b – położenia sterowane lub sterowanie tymi położeniami
a1, b1 – sterowanie pierwszym stopniem zaworu
a2, b2 – sterowanie drugim stopniem zaworu
a1.1, a1.2, b1.1, b2.2 – oznaczenia sterowania bezpośredniego zaworu lub sterowanie jego pierwszym stopniem

W tabeli zamieszczono przykłady symboli graficznych zaworów rozdzielających bez oznaczania sposobu ich sterowania z typowymi połączeniami dróg wewnętrznych.
Symbol graficzny
Opis funkcji

Zawór rozdzielający 2/2 normalnie zamknięty

Zawór rozdzielający 2/2 normalnie otwarty

Zawór rozdzielający dwukierunkowy 2/2 normalnie zamknięty

Zawór rozdzielający dwukierunkowy 2/2 normalnie zamknięty

Zawór rozdzielający 3/2 normalnie zamknięty

Zawór rozdzielający 3/2 normalnie otwarty

Zawór rozdzielający dwukierunkowy 3/2 normalnie zamknięty, normalnie otwarty

Zawór 5/2

Zawór 4/2

Zawór 5/3 w położeniu środkowym odbiorniki połączone z zasilaniem

Zawór 5/3 w położeniu środkowym odbiorniki odpowietrzone (połączone z atmosferą)

Zawór 5/3 w położeniu środkowym wszystkie drogi odcięte

Tabela z oznaczeniami typowych sterowań pneumatycznych
L.P.
Symbol graficzny
Opis funkcji
1

Sterowanie przyciskiem wciskanym (grzybek)
2

Sterowanie przyciskiem
3

Sterowanie dźwignią
4

Sterowanie pedałem
5

Sterowanie popychaczem (mechaniczne)
6

Sterowanie sprężyną
7

Sterowanie rolką (dwukierunkowo)
8

Sterowanie rolką łamaną (jednokierunkowo)
9

Sterowanie elektryczne
10

Sterowanie ciśnieniem (pneumatycznie wzrostem ciśnienia)
11

Sterowanie ciśnieniem (pneumatycznie poprzez spadek ciśnienia)
Zawory rozdzielające charakteryzowane są przez:


1)Liczba dróg przepływu czynnika roboczego
2)Liczba sterowanych położeń elementu sterującego przepływem
3)Wielkość zaworu (wielkość natężenia przepływu przez drogi zaworu)
4)Sposób sterowania
5)Odmiany sterowania
6)Sposób zasilania (przewodowo lub przez płyty łączące)Zawory rozdzielające ze względu na ilość dróg przepływu dzielą się na:

2 - drogowe,
3 -drogowe,
4 - drogowe
5 - cio drogowe
Drogi przepływu w zaworach rozdzielających oznaczane są cyframi gdzie:
1 – droga zasilania
2, 4 – drogi odbiorników
3, 5 – drogi odpowietrzające.
Liczba sterowanych położeń elementu sterującego przepływem

Występują zawory rozdzielające:
2-położeniowe
3-położeniowe
wielopołożeniowe
W przypadku zaworów 3-położeniowych rozróżnia się różne odmiany położenia środkowego zaworu. Są to : wszystkie drogi odcięte, odbiorniki połączone z zasilaniem, odbiorniki połączone z atmosferą
Wielkość zaworu

Wielkością zaworu nazywamy potocznie rozmiar gwintów przyłączeniowych znajdujących się w korpusie zaworu, lub niekiedy w płytach przyłączeniowych i elementach wyspy zaworowej na których może być montowany zawór. Wielkość zaworu potocznie identyfikowana jest z wielkością natężenia przepływu czynnika roboczego przez zawór rozdzielający.

W pneumatyce najbardziej typowymi są gwinty calowe rurowe od G1/8” do G2”, w przypadku zaworów o małej wielkości spotyka się również gwinty metryczne od M3 do M6. Nietypowe elementy sterujące kierunkiem przepływu czynnika roboczego posiadają gwinty inne niż wymienione. W niektórych materiałach katalogowych podawana jest wartość DN (średnica nominalna) co oznacza średnicę otworu przez który następuje przepływ sprężonego powietrza.

Sposób sterowania

Sposób sterowania określa metodę przemieszczenie elementu rozdzielającego (zwykle suwaka) realizującego zmianę położeń dróg przepływu wewnątrz zaworu rozdzielającego. Wyróżnia się następujące sposoby sterowania zaworami rozdzielającymi:
sterowanie elektromagnetyczne (elektryczne)
sterowanie pneumatyczne (poprzez wzrost lub spadek ciśnienia)
sterowanie mechaniczne
sterowanie w sposób mieszany
Odmiany sterowania

Ze względu na odmiany sterowania zawory rozdzielające dzielą się na:
sterowane bezpośrednio
sterowane pośrednio.
W zaworach sterowanych bezpośrednio (ze sterowaniem elektromagnetycznym) ruch roboczy suwaka jest wymuszany przez trzpień elektromagnesu, który połączony jest z suwakiem. Sterowanie bezpośrednie dotyczy zwykle zaworów rozdzielających o małych wielkościach przepływu oraz zaworów odcinających sterowanych elektromagnetycznie do niskich ciśnień. Wynika to z konieczności stosowania elektromagnesów o dużych mocach cewek niezbędnych do wytworzenia niezbędnej siły potrzebnej do pokonania oporów ruchu elementu rozdzielającego i ciśnienia medium roboczego.

Schemat zaworu rozdzielającego 3/2 sterowanego bezpośrednio elektromagnesem z powrotem sprężyną

 

 


Schemat zaworu rozdzielającego 5/2 sterowanego bezpośrednio elektromagnesem z powrotem sprężyną

 

Zaletą sterowania bezpośredniego jest szybkie działanie zaworów, brak kontaktu medium roboczego z wewnętrznymi elementami elektromagnesów oraz prostota konstrukcji.

Sterowanie pośrednie zaworami rozdzielającymi realizowane jest z wykorzystaniem dodatkowego zaworu pomocniczego nazywanego często „pilotem” (sterowanego w sposób bezpośredni), który to po przesterowaniu sygnałem elektrycznym podaje ciśnienie czynnika roboczego na powierzchnię czynną suwaka zaworu podstawowego, powodując jego przemieszczenie. Zwykle stosowane jest również dodatkowe sterowanie mechaniczne w formie przycisku zaworem pomocniczym pozwalające na przesterowanie zaworu bez podawania sygnału elektrycznego.

Schemat funkcjonalny zaworu rozdzielającego 5/2 sterowanego pośrednio i z wewnętrznym zasilaniem zaworu pomocniczego z kanłu 1

 

Ciśnienie powietrza do przesterowania zaworu pomocniczego może być dostarczane bezpośrednio z kanału zasilającego 1 kanałami wewnętrznymi wykonanymi w korpusie zaworu lub w suwaku (tzw. sterowanie ciśnieniem własnym lub wewnętrznym). Może być również podawane z zewnątrz poprzez przyłącze w zaworze lub płycie przyłączeniowej. Takie sterowanie nazywane jest sterowaniem obcym. Po przesterowaniu sygnałem elektrycznym zaworu pomocniczego, ciśnienie powietrza podawane jest na powierzchnię suwaka, a wytworzona siła powoduje jego przemieszczanie i zmianę połączenia wewnętrznych dróg przepływu. W celu zwiększenia siły przesterowania często ciśnienie powietrza nie jest podawane bezpośrednio na suwak lecz na dodatkowy tłoczek o większej średnicy niż suwak, a ten dopiero powoduje przemieszczanie się suwaka. Zawory takie nazywane są zaworami ze wspomaganiem pneumatycznym.


Schemat funkcjonalny zaworu rozdzielającego 5/2 sterowanego elektrycznie ze wspomaganiem pneumatycznym

 


Przekrój typowego zaworu rozdzielającego 5/2 sterowanego elektromagnetycznie z powrotem pneumatycznym

Powrót suwaka zaworu rozdzielającego do położenia początkowego odbywa się wywołany siłami:
sprężyny
ciśnienia powietrza działającego na suwak
ciśnienia powietrza działającego na dodatkowy tłok
ciśnieniem powietrza podawanego na suwak i siłą sprężyny.
Zaletą sterowania pośredniego jest możliwość sterowania zaworami o dużych wielkościach natężenia przepływu z wykorzystaniem niewielkich mocy elektromagnesów.

Sposób zasilania
Ze względu na sposób zasilania zawory rozdzielające występują w wersjach przewodowych i płytowych. Zawory przewodowe posiadają gwintowane otwory zasilania, odpowietrzenia i odbiorników wykonane w korpusach. Są to zwykle gwinty calowe od G1/8 do G3/4. Istnieją wykonania nietypowe zaworów rozdzielających z innymi gwintami (metrycznymi, stożkowymi calowymi itp.)

Zawory płytowe montowane są za pośrednictwem odpowiednich płyt zaworowych indywidualnych lub złożonych z zespołów. Zwykle zawory płytowe posiadają duże natężenie przepływu. Obecnie powszechnie stosuje się wyspy zaworowe złożone z dużej ilości zaworów zamontowanych na płycie, które posiadają także dodatkowe złącza elektryczne.

Do zalet rozwiązań płytowych należy:
szybki montaż i demontaż zaworów bez konieczności odłączania instalacji pneumatycznej
ograniczenie ilości elementów złącznych i przewodów
możliwość montażu w ograniczonych przestrzeniach
integracja sterowania pneumatycznego z elektroniką

2. Zawory zwrotne

Zawór zwrotny służy do realizacji przepływu czynnika roboczego tylko w jednym kierunku, w przeciwnym kierunku przepływ czynnika jest blokowany. Zawór działa samoczynnie i nie wymaga żadnych dodatkowych sygnałów. Dla zaworu zwrotnego ze względu na jego konstrukcję istotnym jest minimalne ciśnienie otwarcia zaworu, które powinno być jak najmniejsze.

Istnieje odmiana tego typu zaworu nazywana zaworem zwrotnym sterowanym, gdzie poprzez doprowadzenie dodatkowego sygnału zewnętrznego możliwe jest jego „otwarcie” dla przepływu medium roboczego w kierunku przeciwnym.
1.3 Zawory logiczne
Są to zawory służące w układach pneumatycznych sterujących i regulacyjnych do realizacji funkcji logicznych. Najczęściej stosuje się zawory iloczynu i zawory sumy, które pozwalają na konstruowanie pneumatycznych układów kombinacyjnych i sekwencyjnych.
1.4 Zawory odcinające
Grupa zaworów sterowanych elektromagnetycznie, pneumatycznie i mechanicznie o funkcjach 2/2, 3/2 stosowana do odcinania i otwierania dróg przepływu czynnika roboczego. Czynnikiem roboczym może być sprężone powietrze, gazy techniczne, para wodna, olej hydrauliczny lub woda. Rozróżniana jest także funkcja dodatkowa: zawór normalnie zamknięty (NZ lub ang. NC) oraz normalnie otwarty (NO), co oznacza w jakim położeniu znajduje się zawór bez sygnału sterującego.
2. Zawory sterujące natężeniem przepływu sprężonego powietrza
Zawory sterujące natężeniem przepływu są stosowane w układach pneumatyki głównie dla bezstopniowej regulacji prędkości ruchu elementów wykonawczych (siłowników o ruchu liniowym lub obrotowym). Do regulacji prędkości ruchu tłoczyska stosowane są zawory dławiąco-zwrotne oraz zawory dławiące. Zawory dławiące–zwrotne umożliwiają swobodny przepływ czynnika roboczego w jednym kierunku, oraz regulowane dławienie przepływu w kierunku przeciwnym. Zawory dławiące są zaworami dwukierunkowymi, dławienie odbywa się w dwóch kierunkach przepływu.

Ze względu na skuteczność działania zaworów dławiąco zwrotnych winny być one montowane jak najbliżej elementów wykonawczych ze względu na minimalizację objętości szkodliwych. Ze względu na ściśliwość medium roboczego najskuteczniejszą regulację prędkości dla siłowników uzyskuje się dławiąc przepływ powietrza po stronie wylotowej z komory siłownika. Stosowana jest regulacja prędkości ruchu siłownika w dwóch kierunkach lub tylko w jednym kierunku.

3. Elektrozawory pneumatyczne odcinające.
To zawory sterowane elektrycznie (cewką, możliwe zastosowanie cewki 12V, cewki 24V, cewki 230V). Służy do otwierania lub zmykania przepływu powietrza. Produkowane w wymiarach 1/4 cala – 1/2 cala.

4. Pozycjonery tłoka siłowników, służą do precyzyjnego ustalania długości wysięgnika w tłoku.
Produkowane w wersji na prąd stały w zakresie 10 28v z kablem 5 metrowym 3 żyłowym. Bez wtycek, przewody są oznaczone kolorami niebieski, czarny i brązowy.

 

Witam, kolejy arty. o tworzywie z, którego wykonane są złączki – POLIACETAL POM, pierwzy napisałem jakiś czas temu ale nie pamiętam gdzie go umieściłem. Warto wiedzieć do czego można takie złączki użyć.

Najczęściej spotkać można białe i one są nieodporne na promieniowanie UV


Policetale są to polimery, w których łańcuchy główne wkomponowane są grupy acetalowe -O-C-O- i otrzymuje je się głownie w procesie polimeryzacji aldehydów. Używane są w różnych gałęziach przemysłu: elektrotechnice, mechanice, przemyśle motoryzacyjnym, niektóre do wyrobu farb, lakierów, w przemyśle rozlewniczym oraz w spożywczym, a także do wytwarzania wyrobów powszechnego użytku.

Policetale są to polimery krystaliczne. Twardy, sztywny, ciągliwy, niełamliwy, wysoka odporność kształtu na ciepło, dobra odporności na ścieranie, mała chłonność wilgoci, obojętny fizjologicznie, odporny na rozpuszczalniki i na tworzenie rys naprężeniowych. Nieodporny na działanie promieniowania UV. Dobre właściwości dielektryczne.
Używane są w różnych gałęziach przemysłu: elektrotechnice, mechanice, przemyśle motoryzacyjnym, niektóre do wyrobu farb, lakierów, w przemyśle rozlewniczym oraz w spożywczym, a także do wytwarzania wyrobów powszechnego użytku. U nas można spotkać kolanka, trójniki z POM w kolorze białym -https://domtechniczny24.pl/%C5%82%C4%85czniki-z-tworzywa-do-przewod%C3%B3w.html

Kopolimery POM :
TECAFORM AH – kopolimer acetalowy bez wypełniaczy
TECAFORM AH LA – niebieski kopolimer acetalowy z dodatkiem stałego środka smarnego
TECAFORM AH SD – kopolimer acetalowy z dodatkiem środka antystatycznego
TECAFORM AH LM – kopolimer acetalowy z kontrastem do znakowania laserem
TECAFORM AH GF25 – kopolimer acetalowy wzmocniony w 25% włóknem szklanym
TECAFORM AH ELS black – kopolimer acetalowy zawierający czarną przewodzącą sadzę
TECAFORM AH MT – kopolimer acetalowy do zastosowań w branży technologii medycznych
TECAFORM AH ID – kopolimer acetalowy z wykrywalnym wypełniaczem
TECAFORM AD – homopolimer acetalowy produkowany z żywicy DuPont™ Delrin®
TECAFORM AD AF – homopolimer acetalowy wypełniony PTFE

WŁAŚCIWOŚCI:
niski współczynnik tarcia
wysoka wytrzymałość mechaniczna, sztywność i twardość
odporność na ścieranie i zmęczenie materiałowe
obojętność fizjologiczna (odpowiednia do kontaktu z żywnością)
stabilność wymiarowa (niski współczynnik rozszerzalności cieplnej)
dobra odporność na pełzanie
bardzo dobra skrawalność
dobre własności ślizgowe
wysoka udarność nawet w niskich temperaturach
znakomita sprężystość powrotna
bardzo dobra stabilność wymiarowa
bardzo niska wodochłonność
ZASTOSOWANIA:
Precyzyjne kółka zębate o niskim module, silnie obciążone łożyska ślizgowe, elementy urządzeń elektrotechnicznych i AGD, prowadnice, ślimaki, części maszyn o wysokiej dokładności wykonania, elementy konstrukcyjne o dużej stabilności wymiarowej, śruby, nakrętki, haki, elementy armatury wodnej i podzespołów samochodowych.

DOSTĘPNE KOLORY: biały, czarny, ciemnobrązowy.

OBRÓBKA MECHANICZNA: Poliacetale doskonale obrabiają się na maszynach tokarskich i frezarskich oraz w centrach obróbczych.

PODSTAWOWE GATUNKI POLIACETALI:
POM C naturalny (biały)/czarny, POM H naturalny (biały)
POM C jest związkiem o wysokiej odporności na hydrolizę. Używany jest w miejscach gdzie występują mocne alkalia i degradacja termiczno-tlenowa. POM H z kolei ma wyższą wytrzymałość mechaniczną, sztywność, twardość i odporność na pełzanie a także większą odporność na ścieranie.

GATUNKI SPECJALNE POLIACETALI:
POM H-TF (ciemnobrązowy)
POM H-TF jest mieszanką włókien TEFLONU, równo rozproszonych w tworzywie acetalowym. W wyniku modyfikacji została zachowana wytrzymałość mechaniczna taka jak w przypadku POM H. W skutek dodania włókien TEFLONU niektóre własności zostały zmienione. Co za tym idzie POM H-TF jest bardziej miękki, mniej sztywny i bardziej śliski od czystego tworzywa acetalowego. W porównaniu z POM C i H materiał ten zapewnia doskonałe własności ślizgowe. Łożyska wykonane z POM H-TF wykazują niskie tarcie, długotrwałą ścieralność i są zasadniczo wolne od drgań ciernych.

DANE TECHNICZNE

Właściwości ogólne
gęstość g/cm3 1,42
absorpcja wody, nasycenie % 1,8
higroskopijność, nasycenie 230C % 0,24
Właściwości mechaniczne
twardość kulkowa H 961/30 N/mm2 150
wydłużanie przy zerwaniu % 40
moduł sprężystości podłużnej, rozciąganie N/mm2 3000
udarność kJ/m2 bez zerwania
udarność z karbem (Charpy) kJ/m2 9
naprężenie w jednostce czasu (1% 1000h) N/mm2 14
naprężenie przy granicy plastyczności N/mm2 70
Właściwości termiczne
odporność na odkształcanie cieplne A (ISO-R 75) 0C 105
odporność na odkształcanie cieplne B (ISO-R 75) 0C 155
max. temperatura użytkowa (krótkotrw.) 0C 140
max. temperatura użytkowa (długotrw.) 0C 105
współczynnik rozszerzalności liniowej 23-1000C 10ExpE5x1/K 11
przewodność cieplna (230C) W/Km 0,31
palność w/g UL-Standard 94 HB – –
temperatura topnienia 0C 160
Właściwości elektryczne
specyficzna rezystancja skrośna 0Hm cm 10Exp15
przenikalność dielektryczna względna 10E x p6 Hz 3,8
współczynnik strat dielektrycznych 10E x p6 Hz 0,003
wytrzymałość dielektryczna kV/mm 50
opór powierzchniowy Ohm 10Exp13

Dzień dobry, cały czas coś nowego :)
Dziś krótki wpis związany z nową linią instalacji przemysłowej wykonanej ze stali nierdzewnej 316.

Przeznaczonej do instalacji przemysłowych o ciśnieniu do 10 bar. Naturalnie jak obejrzycie taką złączkę to natychmiast nasunie się kwestia tylko do 10 bar? No tak na więcej trzeba mieć atest a atest kosztuje. Ale zdrowy rozsądek radzi że wytrzyma więcej, a może nawet znacznie więcej. Ale o tym to piszę tylko na blogu, tak przy kawie lub herbacie bo w opisie pod artykułem nie wolno.
Wracając do tematu, armatura instalacyjna ze stali kwasoodpornej AISI 316 to w rzeczywistości wysokiej jakości elementy złączne używane szeroko w różnych gałęziach przemysłu min. chemicznym, spożywczym, ciepłowniczym, petrochemicznym, farmaceutycznym, do przesyłania wszelkiego rodzaju mediów – od sprężonego powietrza po ciecze, parę wodną i gazy. Wykonanie elementów oceniam na 5. Gwinty oczywiście rurowe typ G zewnętrzne stożkowe a wewnętrzne walcowe.
Asortyment będziemy stopniowo poszerzać, na początek mamy mufy, nyple, kolanka z stali nierdzewnej różnego rodzaju redukcje, korki zaślepki, trójniki czwórniki i na koniec króćce do wspawania.

Wszystko w zakresie gwintów od 1/4" do 2" cali. Ponieważ to stal 316 to bez problemu pospawa się Migomatem albo Tigiem.
To tyle

Dzień dobry

Na stałe będziemy prowadzili mały wydajny kompresor z oddzielnym zbiornikiem i pompą bijący do 10 barów.

Kompresor niskoobrotowy 1250 obr na min, zasilany silnikiem 1,5kW i co najważniejsze jednofazowym.

Doskonały na budowy do zasilania pistoletów dekarskich pneumatycznych i innych potrzebujących ciągłej pracy.

Kompresor ma włoską dwutłokową pompę więc jest gwarancja że może pracować ciągle i do tego został stworzony.

Jedynie co trzeba dbać o poziom oleju i stawianie go w zacienionym przewiewnym miejscu o niewielkim zapylaniu.

 

Cześć
Ponieważ większa część ludzi poprawniej rozumie informacje patrząc na obrazki a nie czytając tekst, opiszę wszelkie obrazkowe dane dotyczące przeznaczenia węży technicznych Norres. Będzie to również idealny poradnik po szerokim zastosowaniu tych węży.

Węże techniczne ssawno tłoczące PU w oplocie - https://domtechniczny24.pl/w%C4%99%C5%BC%C4%99-techniczne-szerokie-spektrum-zastosowa%C5%84.html

Znak graficzny przedstawiający używanie węża biorąc pod uwagę 4 istotne grupy wg. przesyłanego medium.
Nowa ikona „medium“ - Teraz nabywca z łatwością może określić do jakiego rodzaju medium jest przeznaczony wąż. Ikona „medium” charakteryzuje media gazowe, płynne, pyły, ciała stałe jak i ciężkie ładunki ścierne. Ta nowatorska ikona umożliwia nabywcom błyskawiczny dobór odpowiedniego węża lub systemu, podobnie sprzedawca może w szybki sposób odnaleźć rozwiązanie.

Gaz: Wąż nadaje się do mediów gazowych

Pył: Wąż jest odpowiedni do transportu pyłów i proszków.

Ciecz: Wąż jest przeznaczony do transportowania mediów ciekłych.

Media ścierne: Wąż jest przystosowany do transferu artykułów ściernych, takich jak kruszywa, włókna i granulaty.

Znak rysunkowy PRE PUR. Ile jest poliuretanu w poliuretanie.
Jak w wypadku wielu surowców i wyrobów gotowych są i tu duże różnice jakościowe.

NORRES stosuje do wielu węży wyjątkową mieszaninę ester i eter poliuretanową, nazwano ją jako mieszankę Pre-PUR ze znaczkiem r :).

Te polimery składające się z twardych i miękkich segmentów Pre-PUR® mają w porównaniu do wielu innych tworzyw, mieszanek gum i „prostego“ poliuretanu lepsze własności. Twarde segmenty Pre-PUR® mają skrajnie wysoką odporność mechaniczną, podczas gdy miękkie segmenty Pre-PUR® są jednocześnie nadzwyczaj elastyczne i o dużej wytrzymałości dynamicznej.

Stosowane przez nas surowce Pre-PUR® odróżniają nasze węże od wielu dostępnych na rynku:

NORRES Pre-PUR® składa się z specjalnego wysokiej jakości typu poliuretanu premium ester, eter.
W związku z tym odporność na ścieranie może ulec szybko pogorszeniu o około 30%, jeśli użyjemy typ poliuretanu o niższym poziomie jakości. Duża czystość stosowanych surowców i niewielka rozbierznoć tolerancji zapewniają wysoki poziom jakości.
- bardzo dobre właściwości mechaniczne
- niska ścieralność
- ekstremalnie dobra odporność chemiczna i hydrolityczna
NORRES Pre-PUR® z radykalnie długim łańcuchem molekularnym (duża masa cząsteczki, krystaliczna struktura i skład). Podczas chemicznego, hydrolitycznego i termicznego procesu podziału następstwo molekularny ulega skróceniu. Z reguły dłuższe łańcuchy molekularne mają dłuższą żywotność. Długość łańcucha molekularnego jest ważna dla temp. mięknienia węża. Z jednej strony produkty z Pre-PUR® mają ponadprzeciętną wytrzymałość na wysokie temp., z drugiej strony przy niskich temp. Pre-PUR® ma lepszą elastyczność.
- lepsza odporność chemiczna i hydrolityczna
- wyższa temperatura mięknienia
- większa wytrzymałość na temperatury.
- wyższa wytrzymałość na ciśnienie rozrywające.
- duży margines bezpieczeństwa
- dłuższa żywotność
- lepsza elastycznosc w niskich temp.
- mniejszy moment zgięcia w niskich temp.
- mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia w niskcih temperaturach, dzięki większej elastyczności.
NORRES Pre-PUR® zawiera opracowany razem z naszymi kontrahentami surowców specyficzny stabilizator. Bez tego dodatku węże nie byłyby tak odporne chemicznie, hydrolitycznie i termicznie i szybciej by się zrywały.
- lepsza odporność chemiczna i hydrolityczna
- lepsza odporność na utlenianie
- dłuższa żywotność
- lepsza odporność na warunki atmosferyczne
Stosowany przez nas do wielu węży poliuretan eterowy Pre-PUR® w porównaniu do poliuretanu estrowego Pre-PUR® (a także innych poliuretanów estrowych) ma następujące zalety:
Odporność na wnikanie w strukturę węża drobnoustrojów. Przede wszystkim podczas długotrwałego kontaktu z ziemią oraz silnymi zabrudzeniami w warunkach korzystnych dla mikroorganizmów. Poliuretan eter ze względu na swoją chemiczną budowę jest długookresowo odporny na mikroby. W naszej ocenie jest to wyraźnie lepsze rozwiązanie, niż wykorzystywanie dodatków niebezpiecznych dla zdrowia przy poliuretannie estrowym. W każdym poliuretanie estrowym występuje ryzyko, że poprzez wypłukanie dodatków zostanie przekroczona wartość graniczna i dodatek przedostanie się na powierzchnię węża i dojdzie do kontaktu z przesyłanym materiałem.
Odporność na hydrolizę, szczególnie w kontakcie z wilgocią przy wysokich temperaturach i w klimacie tropikalnym.
Lepsza odporność chemiczna niż porównywalne poliuretany estrowe
Lepsza elastyczność w niskich temp. niż poliuretany estrowe, to już pisałem wcześniej.


Przykład odporność:
Nasze wysokiej jakości surowce Pre-PUR® ze swoimi stabilizatorami proponują znacznie podwyższoną odporność a tym samym dłuższą żywotność, niż wiele innych produktów. Odpowiednim pomiarem jest pomiar hydrolityczny w wodzie o temp. 80°C, gdyż mechanizm chemicznego rozkładu poliester-poliuretan skutkuje często rozpad łańcucha poliestrów . Nasz Ester Pre-PUR® w porównaniu do występującego na rynku estru-TPU jest przedstawiony na rys. 1.


Porównanie parametrów mieszanki poliuretanu estrowego Pre-PUR® z termoplastycznym poliuretanem estrowym TPU
Przykład odporność na ścieranie:
Odporność na ścieranie naszego poliuretanu Pre-PUR® jest wg normy ist ok. 2,5 - 5 raza wyższa niż wielu materiałów gumowych i 3-4 raza wyższa niż wiele miękkich PVC (pomiar przy 20°C). W praktyce różnice są jeszcze większe, ze względu na dobrą elastyczność i odbojność poliuretanu Pre-PUR®.

Znak graficzny Ścieranie.

Wysokiej jakości kompozycje PUR i optymalna konstrukcja węża generują w procesie transportu mniejsze tarcie, niż wiele innych węży. Te węże NORRES przeznaczone są do silnie ściernych materiałów. W porównaniu do wielu węży dostępnych na rynku wyróżniają się:

Wzmocnieniem geometri ścianki w najbardziej narażonych punktach, szczególnie na łączeniach.

Poprzez tarcie przesyłanego medium mogą wystąpić wysokie temperatury. Tworzywa termoplastyczne miękną przy podwyższonej temperaturze, dochodzi do spowolnienia przesyłu wzrostu tarcia. W warunkach podciśnienia dochodzi na dodatek do skrócenia osiowego, wewn. wzrostu sfalowania oraz znacznego wzrostu ścieralności.Firma NORRES stosuje do oznaczonych w ten sposób węży poliuretanowych mieszanki surowców o wysokiej trwałości na ciepło.

Geometria profilu węża PUR firmy NORRES jest zoptymalizowana, tak że artykuły są wysoce szytywne osiowo przy czym są bardzo elastyczne. Mniejszy stopień sfalowania w pracy w podciśnieniu oznacza dłuższą żywotność.
Do tych węży są stosowane surowce o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i ze specjalnymi dodatkami, gwarantującymi bardzo wysoką odporność na ścieranie.

Podobny w temacje - przechowywanie węży technicznych.

Cześć, przygotowałem garść danych o agregatach malarskich.
Agregat malarski - narzędzie do malowania hydrodynamicznego - pompuje i spręża farbę bez użycia powietrza. Farba jest aplikowana przez niewielki otwór dyszy, pod wysokim ciśnieniem ponad 200 bar. Proces ten rozpyla farbę w strumień o określonej szerokości i wysokości, zależnie od rozmiaru dyszy, kącie rozpylania i szybkości przepływu. Powoduje to, że osiągamy dużą wydajność malowania bez większych strat farby. W pomieszczeniu nie ma mgiełki jak w przypadku stosowania pistoletów powietrznych.


Agregaty hydrodynamiczne bezpowietrzne, czyli takie, które podają farbę bez użycia powietrza dzielimy na dwie grupy ze względu na rodzaj podawania farby. Są to:
– agregaty tłokowe
– agregaty membranowe.

Agregaty tłokowe są narzędziami profesjonalnymi, o znacznej wydajności i szerszym spektrum zastosowań. Z reguły są wyposażone w płytki sterujące przepływem farby. Konstrukcja tłoka pozwala na podawanie gęstszych farb bez większego wysiłku. Agregaty tłokowe o wydajności przekraczającej 6 litrów/min mogą służyć również jako agregaty do nakładania szpachli czy gęstych farb strukturalnych. Należy pamiętać, że są to maszyny mocniejsze i bardziej uniwersalne, ale zdecydowanie droższe w zakupie i eksploatacji.

W pompach membranowych podzespołem roboczym jest sprężysta membrana wprawiana w ruch przez system silnik mimośród, tłok lub elektromagnes. Nie będę się zbytnio rozpisywał na temat ich szczegółowej budowy i działania. Wystarczy tylko powiedzieć że odchodzą do lamusa, istotnym powodem jest beznadziejna efektywność, niskie podciśnienie zasysania farby, kiepskie ciśnienie podawania farby i co za tym idzie wydajności.

Agregaty malarskie tłokowe z napędem elektrycznym. Zależnie od liczby mogą być jedno lub wielotłokowe. Zazwyczaj cena odzwierciedla jakość tłoków czyli ich żywotność, podobnie jak w przypadku myjek ciśnieniowych, mogą one być wykonane z aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej z elementami ceramicznymi. Tego się nie dowiemy bo najczęściej nikt takich informacji nie podaje.


Sam sprawdzałem, agregat ma działać jak jest tańszy to powinno się sądzić, że żywotność pompy będzie mniejsza, czyli wykona mniej roboczogodzin niż drogi markowej firmy.

Stosowanie agregatu malarskiego, branża to głównie budownictwo, nie nadaje się do prac dokładnych typu malowanie niewielkich powierzchni drewnianych itd. Jego zastosowaniem jest malowanie wielkich powierzchni w sposób szybki i dużą ilością farby. Dalej duża siła ssąca umożliwiająca malowanie praktycznie każdą farbą bez względu na gęstość.

Przed zakupem należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Ile mamy powierzchni do pomalowania i jak często będziemy go używać. Zakup agregatu żeby pomalować jedno mieszkanie mija się z celem. No chyba, że zamierzamy zaraz go sprzedać. Agregaty malarskie będą przydatne dla firm wykończeniowych, budowlanych czy produkcyjnych, w których miesięcznie leci setki litrów farby.

Do jakich farb agregat będzie używany?

Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Do farb wystarczy klasa podstawowa. Jeżeli planujemy nakładać gęste farby lub szpachle, wtedy nabywamy agregat o wysokiej mocy i dużej wydajności. Można to w miarę szybko poznać w instrukcji, będzie tam wyliczone jakie dysze można używać.

I tu przechodzę do tematu: dobór dyszy.

ZNACZENIE NUMERÓW DYSZY

Dysze oznacza się 3 cyframi

Ostatnie dwie cyfry to rozmiar otworu dyszy podany w tysięcznych cala. Im grubszy otwór, tym bardziej gęstym i lepkim materiałem możemy malować. Ta sama wartość określa max. wydajność agregatu malarskiego. Pierwsza cyfra nazywa kąt natrysku (4=40°). Definiuje ona wielkość pasa natrysku po jej pomnożeniu przez 5, przy założeniu , że malujemy w odległości pomiędzy 25 -28 cm od ściany.

Dla przykładu: Dysza 415 to dysza o kącie rozpylania 40o i średnicy dyszy 0,015 ".

Uwaga!!

Wydajność agregatu malarskiego wyznacza max. średnicę dyszy. Nie wolno stosować większych średnic, bo wtedy pompa nie będzie w stanie trzymać ciśnienia roboczego. Farba nie będzie poprawnie rozpylana.
Dysze ulegają zużyciu, z czasem zwiększa się ich średnica kąt natrysku. Jest to spowodowane właściwościami ściernymi cząsteczek znajdujących się w farbie ( wypełniacze, pigmenty).

Zaplecze serwisowe związane z tematem wyżej.
Agregaty malarskie jak wszystkie maszyny mogą ulec awarii. Więc zdecydowanie się na producenta/importera, który umożliwi stały dostęp do części serwisowych, przewody, dysze, filtry.

https://domtechniczny24.pl/akcesoria-do-agregat%C3%B3w-malarskich.html


CZYSZCZENIE I KONSERWACJA AGREGATU
Po skończonej pracy należy pieczołowicie wyczyścić agregat, ale nie jest to tajemnica. Tak robi się w wypadku wszelkich pistoletów malarskich. Jeżeli stosujemy farby wodorozcieńczalne to nie ma problemu, lejemy wodę z kranu i możemy w bardzo tani sposób oczyścić agregat. Dysze jeżeli są zaschnięte czyścimy acetonem lub rozpuszczalnikiem do wyrobów akrylowych. Pamiętać należy że nie wolno zalewać gumek acetonem bo możemy się zdziwić.
Jeżeli agregat nie będzie używany przez dłuższy czas, trzeba go zabezpieczyć przed korozją a wcześniej usunąć wodę z przewodów i pompy.
To tyle powodzenia

 

Witam, pierwszy art. o osprzęcie do sprężarek napisałem ponat 10 lat temu :) -  Sprężarki i osprzęt do nich.

Przygotowanie powietrza to inaczej operacja, której celem jest wytworzenie sprężonego powietrza o jakości spełniającej wymagania zasilanego elementu. Inaczej mówiąc aby było oczyszczone z cząstek stałych, kondensatu i zostało wzbogacone ( mgłą olejową w przypadku stosowania narzędzi i urządzeń pneumatycznych obrotowych i ciernych), obniżone do ustalonego ciśnienia.

Zależnie od wykorzystywanego źródła sprężonego powietrza przygotowanie można podzielić na bloki dla sprężarek tłokowych (o tym będzie ten artykuł) i dla sprężarek śrubowych. Różnica polega na jakości i ilości powietrza. Powietrze wychodzące z sprężarki śrubowej wymaga znacznie więcej urządzeń i nakładów finansowych na zakup elementów do przygotowania powietrza, również podczas eksploatacji trzeba się liczyć z znacznie większymi nakładami pieniężnymi na obsługę. Korzyścią sprężarek śrubowych jest potężna wydajność i wysokie ciśnienie ale o tym nie będę pisał.
Wracając do tematu:

Oczyszczanie powietrza odbywa się dwu etapowo, w pierwszym powietrze wpada do zbiornika filtra i jest wprowadzane w ruch wirowy. Siła odśrodkowa powoduje, że krople kondensatu i większych cząstek osadzają się na ściankach filtra i opadają na dół . W odstojniku znajduje się zaworek spustowy, automatyczny lub ręczny, do spuszczenia kondensatu. Odstojniki są najczęściej przeszklone, aby było widać poziom kondensatu. Kolejny etap to przepuszczenie powietrza przez filtr ceramiczny lub podobny o poziomie filtracji w granicy 5µm. Zanieczyszczenia pozostają oczywiście na filtrze. Oczyszczone powietrze wydostaje się z filtra w układ. Należy wiedzieć, że filtry mają swoją przepustowość i spada ona w zależności od stopnia zabrudzenia filtra. Z tego powodu warto montować filtry o kilku krotne większej przepustowości niż zaplanowana.

Wzbogacanie mgłą olejową, służy do nasycenia oczyszczonego powietrza specjalnym olejem do urządzeń pneumatycznych, w celu zminimalizowania tarcia, zminimalizowania korozji narzędzi i urządzeń pneumatycznych ( klucze pneumatyczne, wiertarki, szlifierki, siłowniki)

Reduktory ciśnienia to membranowe nastawniki obniżające ciśnienie wlotowe do żądanego, występują wraz z nanometrem do odczytu i pokrętłem do ustawy. Po nastawieniu ciśnienia zależnie od szybkości przepływu są możliwe niewielkie wahania ciśnienia. Z tego powodu warto ciśnienie ustawiać na zamkniętym zaworze i wyregulować podczas przepływu.

Biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej w sprzedaży mamy:

Zespoły przygotowania sprężonego powietrza: czyli reduktora, filtra i naolejacza - https://domtechniczny24.pl/blok-przygotowania-powietrza.html
Reduktory o różnorakim stopniu przepustowości i różnych możliwych ciśnieniach pracy.
Filtry oczyszczające, podstawowe o stopniu filtracji 5µm lub, odwadniacze, i filtry do suchego powietrza o stopniu filtracji od 5 do 0,5 mikrona.
Filtry z reduktorem, rodzaje przyłącza 1/4, 1/2 3/4 cala.
Naolejacze rodzaje przyłącza 1/4, 1/2 3/4 cala.
I na koniec wspomnę o dławikach lub elementach niwelujących gwałtowne uderzenia ciśnienia w instalacjach dynamicznych.

W przypadku wykorzystywania powietrza do maszyn lub układów nietypowych w procesach produkcji przemysłowej, farmakologicznej czy spożywczej potrzebne jest bardzo dokładne określenie wszelkich parametrów powietrz,a zarówno na wejściu jak i na wyjściu.

To tyle pozdrawiam