Witam.
Poszukując artykułów o uszczelkach i uszczelnieniach znalazłem ciekawy poradnik dotyczący wycinania uszczelnienia z płyty uszczelkarskiej.
Rozwiązanie polega na wykonaniu szablonu i od tego szablonu wycięcia uszczelnienia. 
Na początek należy: przygotować przedmiot, dla którego chcemy odrysować uszczelkę (w objaśnianym przypadku była to pokrywa boczna silnika WSK 125), kartkę z bloku technicznego, w miarę miękki ołówek, nożyczki oraz materiał właściwy, z którego wytniemy ostatecznie uszczelkę (w moim przypadku jest to płyta na uszczelki - https://domtechniczny24.pl/uszczelnienia-techniczne.html). 

Pierwszym krokiem było położenie kartki z bloku technicznego na pokrywie bocznej z karterem. Jedną ręką przytrzymujemy, by karta się nie przesuwała (bardzo ważne!) a drugą ręką wyczuwamy w którym miejscu pod kartką jest krawędź i rysujemy ołówkiem.

Po chwili pochwili pojawi się kontur przyszłej uszczelki. Być może używając kredkę woskową byłby doskonalszy efekt. Lepiej jest ołówek trzymać pod kątem ostrym do kartki. Malujemy małymi partiami, blisko miejsc gdzie trzymamy palcami.
Odwzorowanie szablonu wyszło mi tak

Należy to wyciąć i wypróbować czy pasuje.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy ten szablon odrysować na arkuszu uszczelkarskim. Na nieszczęście arkusz nie jest sztywny więc odrysowywanie też nasuwa sporo cierpliwości i powinno się uważać żeby się nic nie przesuwało.
Po przerysowaniu wycinamy uszczelkę i sprawdzamy.

Jeszcze tylko trzeba wyciąć otwory na śruby.

Bierzemy mały krzyżakowy śrubokręt, przykładamy równo uszczelkę i stukamy w nią lekko w miejscu gdzie mniej więcej powinien być otwór i słuchamy. Jeśli słyszymy dźwięk metaliczny to szukamy otworu obok aż usłyszymy bardziej głuchy dźwięk (może to i śmieszne ale tak jest) i w tym miejscu pukniemy parę razy, troszkę mocniej i poprawiamy śrubą. To samo można zrobić kulą od łożyska.

Temat rozwinięty w artykule o rodzajach i typach płyt uszczelkarskich, w których opisałem i ch właściwości.