Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam, będzie to cykl kilku artykułów dotyczących magazynowania, sortowania różnych części i maszyn. Zacznę od pojemników warsztatowych różnej wielkości i różnych kształtów.

https://domtechniczny24.pl/pojemniki-nun.html

 

Składowanie narzędzi, śrub, kołków i innych wykorzystywanych w zakładach nie musi być kłopotliwe. Wszystko zależy od wielkości dostępnego miejsca, inwencji i odpowiednich pojemników, organizerów, pudełek i zawieszek. Aby nie marnować czasu na ciągłe poszukiwania kongruentnego przedmiotu, warto zainwestować w przydatne skrzynki narzędziowe i organizery. 

W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę  produktów ułatwiających układanie, transportowanie i przechowywanie od najmniejszych do większych narzędzi i materiałów. Skrzynki narzędziowe zaprojektowano tak, by najlepiej wykorzystać w nich miejsce. Prawidłowo przemyślany podział przegródek, pozwala na poukładanie narzędzi stabilnie i trwale. Warto podkreślić, że wszystkie skrzynki w naszej ofercie wykonane są z bardzo wytrzymałych tworzyw. Możliwe jest więc magazynowanie w nich i przenoszenie wszelkich potrzebnych sprzętów, bez obawy, że budulec nie wytrzyma obciążenia i zostanie szybko uszkodzony.  Dzięki szerokiemu aluminiowemu uchwytowi i aluminiowym zapięciom można w nich przechowywać i bezpiecznie przenosić aż do 30 kg ładunku.

Organizery i pojemniki warsztatowe posłużą do segregacji bezpieczników, śrub, bitów, kluczy i innych drobnych elementów. Transparentne wieczka pozwolą w szybki sposób przejrzeć zawartość. Systemy przenośnych szuflad czy zawieszanych pojemników warsztatowych to dobry pomysł na zagospodarowanie ściany lub otwartych regałów. Wszystkie organizery, skrzynki i pojemniki, oprócz otwartych pojemników warsztatowych mają szczelne zamykania. Zabezpiecza to sprzęt przed wilgocią, kurzem i pyłem o który ta łatwo podczas np. pracy. 

Skrzynki narzędziowe są bardzo przydatne, zarówno fachowcom, jak i osobom sporadycznie wykonującym naprawy w domu lub warsztacie.

 

https://domtechniczny24.pl/organizery-nor.html

 

Niedługo pojawią się bezbarwne pojemniki NUF pozbawione wewnętrznych przegródek. Pozwoli to na składowanie sprzętu o dużych lub nieregularnych kształtach. Przykładowo zasilacze z kablami, Dremel z wałkiem giętkim i kablem. Bo niby taki sprzęt jest mały ale zawsze mam kłopot co zrobić z przewodem.

Kasty i wiadra można wykorzystać do przenoszenia i transportu zanieczyszczonych lub uszkodzonych części maszyn, pomp lub innych elementów.

 

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzień dobry
W dzisiejszym artykule opiszę podstawowe informacje o szczypcach ręcznych. Są to narzędzia, obok młotków i śrubokrętów najczęściej używane w wszelkiego rodzaju pracach .

Budowa szczypiec opiera się na wykorzystaniu dźwigni, która pozwala zamienić niewielką siłę zacisku na zdecydowanie większą siłę, która pojawia się na szczękach i umożliwia efektywne ściskanie lub przecinanie.
Siła pojawiająca się na szczękach, a która powoduje ruch zaciskający podczas zamykania rękojeści, wzrasta wraz ze współczynnikiem przełożenia dźwigni. W przypadku szczypiec, w których wymagana jest znaczna siła zacisku, odległość od rękojeści do podparcia - nitu łączącego musi być znaczna, a odległość od złącza do szczęk lub ostrzy musi być możliwie jak najmniejsza.
Jednak w wielu przypadkach moc jest aż tak ważna. Przykładowo w narzędziach przeznaczonych dla elektryków i elektroników, priorytetowe jest przystosowanie tych narzędzi do pracy w trudno dostępnych miejscach, lub ergonomia rękojeści.


   Pierwsze szczypce zaczęto wytwarzać w drugim tysiącleciu p.n.e.. Czyli do czasu kiedy ludzie rozpoczęli wykuwać żelazo. Szczypce wykorzystywali kowale i hutnicy. Kowalom umożliwiały wyciąganie rozgrzanej stali z kotliny. Hutnikom na wyciąganie tygli z dymarek i zlewaniu stali do form.
Postać współczesnych szczypiec nie różni się prawie wcale od tych używanych w czasach starożytnych.
Liczba rodzajów szczypiec wzrastała wraz z postępem w dziedzinie techniki, a później w związku z rozwojem automatyki. Obecnie wyróżnia się 100 różnych popularnych typów szczypiec. Liczba szczypiec wysoko wyspecjalizowanych wciąż rośnie. Oczywiście takie specjalistyczne narzędzia sporadycznie pojawiają się w sprzedaży. Przeważnie są one wytwarzane ewentualnie przerabiane z standardowych szczypiec i przystosowane do szczególnych operacji. Produkuje się je w bardzo małych partiach, sięgających czasami kilkadziesiąt sztuk.
Czołowymi producentami w Europie są Knipex, Wiha, Bahco, Gedore, NWS, Facom, Wera, Stanley, Irvin w Polsce Kuźnia, Juko.

Podstawowy podział szczypiec:


Ze względu na kształt szczęk.
Istnieją trzy podstawowe kształty (w przekroju poprzecznym) szczęk: płaskie, półokrągłe i okrągłe. Spotkać można także indywidualne kształty do specjalnych zastosowań.
Ze względu na zastosowanie:
Szczypce tnące (szczypce boczne, szczypce czołowe, obcęgi do usuwania gwoździ ). Mają różnego rodzaju krawędzie tnące, bardzo ostre ( ostrza bez skosu ) dla elektroników do cięcia drucików miedzianych, do cięcia półproduktów z plastiku z wtryskarek. Ostrza ze skosem do typowych zastosowań i i ostrza o dużym kącie do cięcia drutu i prętów stalowych.

Szczypce tnące DomTechniczny24 - Wieluń


Szczypce zaciskające, szczypce płaskie, szczypce do rur , szczypce samozaciskowe o różnych kształtach szczęk.
Szczypce uniwersalne, zaciskające i tnące takie 2 w jednym. Są to prawdopodobnie najbardziej popularne narzędzia. Standardowoich szczęki mają licząc od nita mocującego: ostrza tnące, półkoliste zębate wycięcia do mocowania prętów, śrub, rur. A na końcu dwie płaskie zębate powierzchnie do płaskich elementów. Występują jako: szczypce uniwersalne, szczypce tnące wydłużone, szczypce radiowo-telefoniczne.
Szczypce składają się z trzech części:
1 Dwóch rękojeści którymi chwyta się narzędzie. Rękojeści powinny być zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii, tak aby praca szczypcami była bezpieczna i poręczna dla dłoni.
2 Trzpienia łączącego, czyli osi szczypiec. Złącze to musi poruszać się bez żadnego luzu, i jednocześnie nie może być mocno spasowane. Spasowanie musi zapewniać bezproblemową pracę - otwieranie i zamykanie jedną ręką. Najczęściej są to nity o specjalnej konstrukcji lub specjalnie profilowane śruby z nakrętką samokontrującą.
3 Główki ze szczęką zaciskającą i ostrzem tnącym. Krawędzie główki powinny być precyzyjnie oszlifowane do odpowiedniego kształtu.

Ze względu na kształt ostrza wyróżniamy:
Szczypce boczne. Jest to rodzaj szczypiec tnących, których krawędź tnąca jest przedłużeniem linii ramion i znajduje się blisko brzegu szczypiec. Jest to bardzo rozbudowana grupa narzędzi o zróżnicowanej długości, różnym kształcie i ostrzach dostosowanych do cięcia w różnych warunkach.



Szczypce środkowe, konstrukcja zapewnia długą żywotność, co skutkuje wysoką wydajnością cięcia. Mają mniejszą precyzję cięciai wymagają większych nacisków.
Szczypce tnące czołowe oraz kątowe używane są wtedy, kiedy dostęp do przecinanego elementu jest ograniczony. Krawędzie tnące są prostopadłe lub nachylona pod kątem do ramion. Mogą być także użyte w sytuacji, kiedy zależy nam aby przewód został przycięty blisko jakiejś powierzchni.

Wszystkie szczypce są odkuwane ze stali stopowej lub niestopowejProdukowane szczypce wykonuje się z odkuwek i odpowiednio obrabia. Jako materiał używa sięstali chromo wanadowej lub węglowej.Sposób produkcji opisany w oddzielnym artykule.

Ostatni temat będzie dotyczył rękojeści.
Rękojeści muszą zawsze spełniać fundamentalne normy ergonomii i funkcjonalności.
Wyróżniamy rękojeści stalowe i z różnego rodzaju tworzyw.
Stalowe rękojeści to nic innego jak właściwie obrobione ramiona pomalowane lub galwanizowane.


Okładziny z tworzyw spełniają rolę identyfikacyjną, ergonomiczną i zabezpieczającą -znaczek 1000V.
Do prac pod wysokim napięciem zawsze należy stosować narzędzia z certyfikatem 1000V spełniającym normy bezpieczeństwa wg norm IEC 60900, DIN EN 60900, VDE0680.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i powtarzalności jakości, narzędzia są badane na różne sposoby.

Testy obejmują:

Wytrzymałość dialektryczna
Wszystkie szczypce są sprawdzane indywidualnie. Wszystkie produkty ze znakiem zostały sprawdzone pod napięciem 10 000 V AC. Po teście dopuszczone do użytku pod napieciem 1000 V AC. Daje to 10-krotny margines bezpieczeństwa.

Pomiary na odporność izolacji - info ze strony http://www.poradniknarzedziowy.pl/index.php/nowosci-narzedziowe
Po zanurzeniu w wodzie na 24 h i testuje pod napięciem 10000V przez 3 minuty. Jednocześnie mierzone są wszystkie przecieki prądu. Pozwala to wyeliminować możliwość przeskoku iskry z izolacji na nieosłoniętą główkę szczypiec lub możliwość przebić.

 

Testy materiału izolacyjnego
Pod naciskiem 20 N, w temperaturze +70o C i pod napięciem 5 000 V AC rękojeści poddawane są testowi na dielektryczne przebicie izolacji.

 

Pomiary rękojeści
Badanie jest realizowany w temperaturze -25o C. Materiał, z którego wykonano izolację zachowuje twardość potrzebną do przyjęcia uderzenia przyrządu testowego bez pęknięć i rys.

 

Testy na przyleganie
Bardzo istotny test przylegania materiału, z którego sporządzono okładzinę, ma na celu wykazanie trwałej przyczepności izolacji do narzędzia. Badanie polega na poddawaniu szczypiec sile nacisku 500 N przez 168 h w temperaturze +70o C.


Test palności
Mały wskaźnik palności izolacji likwiduje ryzyko pożaru.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

KNIPEX ErgoStrip® - nowość w ofercie Knipexa.
Uniwersalne narzędzie do ściągania izolacji.
Do szybkiego usuwania izolacji ze wszystkich ogólnie stosowanych przewodów okrągłych (np. NYM 3 x 1,5 mm² do 5 x 2,5 mm²), teleinformatycznych (np. Twisted-Pair) i koncentrycznych
Innowacyjna, ergonomiczna rękojeść pistoletowa ułatwiająca nacinanie, usuwanie i przecinanie wzdłużne izolacji.


> Stożkowe końcówki narzędzia ułatwiają pracę w trudno dostępnych miejscach
> Do usuwania izolacji z przewodów o przekroju 0,2 / 0,3 / 0,8 / 1,5 / 2,5 / 4 mm²
> Wygodne umieszczanie pojedynczych przewodów w profilach do usuwania izolacji dzięki przegrodom pozycjonującym
> Mechanizm otwierający ułatwiający umieszczanie przewodów koncentrycznych i teleinformatycznych w narzędziu
> Wielokomponentowy design ze strefą z miękkiego tworzywa sztucznego zapewnia wygodną obsługę i pewny chwyt
> Obudowa ze stabilnego tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Szczypce boczne TwinForce to wyjątkowe narzędzie do najtrudniejszych zastosowań.
     Szczypce TwinForce firmy KNIPEX nie bez powodu zostały wyróżnione nagrodą za innowacyjność "Eisen 2012" przyznaną po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Wyrobów Metalowych. Opatentowana konstrukcja podwójnego złącza szczypiec gwarantuje wręcz niebywałe, 39-krotne zwiększenie siły. To pozwala uzyskać wyjątkowo wysoką wydajność cięcia przy minimalnym nakładzie siły (50% łatwiejsze cięcie niż przy użyciu sprawdzonych szczypiec tnących bocznych o zwiększonym przełożeniu).
Szczypce TwinForce umożliwiają efektywne cięcie nie tylko grubego i bardzo cienkiego drutu, ale także nietypowych materiałów jak np. taśmy stalowe, z którymi radzą sobie bez najmniejszego problemu.


     Nowością w przypadku szczypiec tnących bocznych jest możliwość docinania. Szczypce TwinForce przecinają nawet drut o grubości 4 mm przy dwu-/trzykrotnym docinaniu.
Tradycyjne szczypce tnące boczne o zwiększonym przełożeniu w ogóle nie przecinają materiałów o takich średnicach lub wymagają użycia przy tym bardzo dużej siły.
W takim wypadku trzeba:


    Umieścić drut zawsze możliwie najbliżej złącza. W przypadku szczypiec tnących o dużym przełożeniu rozstaw szczęk w pobliżu punktu obrotu jest zazwyczaj mniejszy od średnicy drutu, wskutek czego drut może podczas nacinania wyślizgiwać się do przodu.
    Naciąć wstępnie drut przy użyciu szczypiec KNIPEX TwinForce do momentu, gdy siła potrzebna do przecięcia znacznie się zwiększy. Otworzyć szczypce i przesunąć drut wzdłuż nacięcia w kierunku złącza.
    Kontynuować przecinanie drutu w tym samym miejscu. Dzięki temu, że drut znajduje się teraz bliżej punktu obrotu, można go znacznie łatwiej przeciąć. Operację tak długo powtarzać aż drut zostanie przecięty. zazwyczaj wystarcza 2-3 powtórzenie operacji.


Szczypce TwinForce® to jedyna w swoim rodzaju odpowiedź ze świata szczypiec tnących bocznych firmy KNIPEX na najbardziej wymagające zadania.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Witam
      Opiszę dwa bardzo interesujące narzędzia Knipex, szczypce Cobra i nożyce do kabli zbrojonych drutem stalowym.

Innowacje szczypce Cobra Knipex - Szybko otworzyć, dosunąć, chwycić!


      Bardzo interesujące i pomocne rozwiązanie, w którym dopasowanie do wielkości chwytanego przedmiotu następuje samoczynnie, poprzez dosunięcie szczęk szczypiec.
Opis:
Dodatkowo szybkie ustawienie bezpośrednio na chwytanym przedmiocie poprzez zsunięcie rękojeści.
Łączy niezawodną blokadę sworznia z dodatkową funkcją dosuwania, która ułatwia pracę w wąskich i trudno dostępnych przestrzeniach montażowych.
Nastawienie przebiega bezpośrednio przez dosunięcie do chwytanego przedmiotu.

 

     Bezpieczny mechanizm zapadkowy aktywowany pod wpływem obciążenia. Położenie rękojeści zostaje wówczas zablokowana i można ją zmienić tylko po wciśnięciu przycisku.
W celu ponownego aktywowania funkcji dosuwania, należy zluzować rygiel za pomocą przycisku i rozsunąć całkowicie szczęki.
Narzędzie zostało wykonane z specjalnej stali narzędziowej, kutej, hartowanej olejowo do twardości około 61 HRC. Zęby na szczękach są naprawdę solidne w czasie testów skrawały trzymaną rurkę instalacyjną. Po bliższym obejrzeniu szczęk nie zauważyliśmy żadnych śladów. Jak dla nas bomba.

     Szypce produkowane są w kilku wersjach, jedna z nich to Szczypce Cobra® QuickSet, opisana powyżej, inne to specjalistyczne rozwiązania do zaciskania opasek, łamania glazury czy dokręcania rur pokrytych chromem.


    I drugi produkt nożyce do kabli (z mechanizmem zapadkowym) do kabli zbrojonych drutem stalowym (SWA).
Zdarza się tak, że trzeba obciąć przewód wzmocniony oplotem z drutu stalowego. Zazwyczaj taki oplot jest wykonany z drutu ocynkowanego stalowego. Typowe nożyce nie są do tego przystosowane. Wyjściem są prezentowane nożyce, a marka Knipex gwarantuje solidne wykonanie. Nożyce mają wymienne ostrza. Trzeba pamiętać aby nie używać ostrzy z okrągłym otworem tylko z z otworem w kształcie trapezu.


     Nożyce te przecinają kable zbrojone drutem stalowym o średnicy do 45 mm / 380 mm2 (np. 4 x 95 mm2) przy pomocy jednej lub dwóch rąk.
Proste w obsłudze dzięki niewielkiej masie (800 g) i zwartej konstrukcji (długość 315 mm) – nadają się do miejsc trudno dostępnych.
Noże precyzyjnie szlifowane i hartowane indukcyjnie zapewniają czyste cięcie bez wykrzywiania brzegów. Wykonane z specjalnej stali narzędziowej, kutej, hartowanej w oleju.
Zastosowano w nich innowacyjny trzystopniowy mechanizm zapadkowy o dużym przełożeniu, z podpórką do położenia narzędzia podczas cięcia.
Uwaga !! Nie nadaje się do cięcia kabli ACSR oraz lin stalowych!
Pozdrawiam.

Strony produktów: Dom Techniczny Wieluń - nożyce do kabli.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Szczypce zaciskowe z tworzywa do zaciskania przewodów układu chłodzenia. paliwowego itp. podczas ich rozłączania. Długość 150 - 180 - 250 mm

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Nowości narzędziowe Wiha Kwiecień 2014
Wiha wypuściła kilka nowości, jedną z nich jest wkrętak z końcówkami ukrytymi w rączce. Nie było by w tym nic odkrywczego gdyby nie sposób wysuwania się bitów i ich długość.

Wkrętak Wiha jest zakończony magnetyczną końcówką 1/4 cala, ma duży i ergonomiczny chwyt wytworzony z tworzywa, które zapobiega wyślizgiwaniu się rączki w czasie pracy. Końcówki o długości 70mm są umieszczone w rękojeści. Wystarczy nacisnąć dwa przeciwległe przyciski i zasobnik wysunie się na sprężynie. Bity po wysunięciu są lekko rozchylone, co w dużej mierze upraszcza wkładanie i wyciąganie końcówek. Guziki są tak skonstruowane, że nie ma możliwości otwarcia zasobnika w trakcie pracy. W zestawie mamy 3 płaskie bity i trzy krzyżaki ph 1,2,3.


Ciekawostką jest sprzedawany przez nas kpl. kluczy imbusowych zaczynających sie od 1,5mm. Jest to jeden z niewielu kpl. nadający sie do szybkich napraw i regulacji części rowerowych, w modelarstwie i replikach ASG. Klucze imbusowe mieszczą się w kieszeni plecaka, wysuwane są czerwonym przyciskiem a solidna plastikowa rączka umożliwia na łatwe i szybkie odkręcanie i dokręcanie broków i śrub imbusowych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Nowe szczypce do pierścieni segera.
      Konstruktorzy Wiha jakiś czas temu zmienili kształt i konstrukcję główki. Zawsze były profilowane, to taki warunek. Jeśli ktoś nakładał albo ściskał pierścienie segera to wie, że czasem pierścień odskakiwał, albo ześlizgiwał się z końcówki. Przyczyna prosta, szczypce segera wewnetrzne czy zewnętrzne miały źle wyprofilowane końcówk. Powinno być tak, że szczypce do pierścieni zewnętrznych powinny mieć końcówki odchylone na stronę zewnętrzną. Ale niestety, w wszelkich tanich modelach nie znajdziemy takiego rozwiązania. Standardowe szczypce mają główki częstokroć o przeróżnej średnicy i najczęściej osiowe, albo w różnych kierunkach. Ma to jedną zaletę - cenową, tanie szczypce są świetne jak pragnie coś rzadko założyc lub ściągnąć pierścień. Ja nie mam do dzisiaj, żadnego kompletu czy pojedyńczej sztuki, a mam warsztat narzędziowy od 15 lat. Tymczasem mechanik, który zakłada i ściąga po kilka razy dziennie pierścienie segera, albo pracownik w zakładzie monterskim - cały dzień pracy, to doceni przemyślane i wysokiej jakości szczypce segera.


      Wiha ma dwa modele, pierwszy typowy, główki są modelowane, odgięte z pomocniczym wgłębieniem na oczko pierścienia. I nowe szczypce do pierścieni segera z modelowanymi główkami wpychanymi z hartowanej stali łożyskowej. Te końcówki są poza tym pokryte specjalną powierzchnią zabezpieczającą przed rdzą i unikalną funkcją zatrzaskową (od rozmiaru 2), która wydajnie likwiduje odskakiwanie pierścieni zabezpieczających, nawet jak za mocno je rozegniemy. Szczypce segera Wiha są niezmiernie ergonomiczne, świetnie leżą w ręce, nawet jak mamy utytłane paluchy olejem to nie ślizgają się tak jak w standardowych. I jeszcze jedna sprawa, która bardzo drażni podczas pracy. Często sie zdarza, że te wspaniale wyglądające okładziny w różnych kolorach, obracają się, w szczypcach Wiha, nie ma tego problemu.
Występują one w 4 kształtach do ściągania i do zdejmowania i oraz wygięte i proste. Natomiast wymiary są uzależnione zakresem używanych pierścieni.